Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Chrupiące krakersy cebulowe mają niebywałe właściwości kulinarne. Mogą być wykorzystywane jako dodatek do zup, ale również znajdują swoje całkowicie samodzielne zastosowanie. Każdy, kto ich spróbował, uwielbia uczucie kruszących się ustach cząstek o aromacie cebulowym. Dużą korzyścią związaną z ich przygotowaniem jest łatwość przepisu. Nie trzeba trzymać się kurczowo wszystkich wytycznych, aby przygotować smakowity dodatek do niezliczonej ilości dań. Jak je przygotować i dlaczego mają tak znakomity smak?
Krakersy z cebuli do przygotowania w domu
Krakersy cebulowe to znany przysmak, który ze względu na prostotę stworzenia ma niebywale długą historię. Nie sposób określić pierwszej osoby, która wpadła na genialny pomysł prażenia, a następnie mielenia cebuli. Współczesne przepisy mają różny charakter, dlatego można spotkać ich całkiem dużą liczbę. Aby jednak krakersy z cebuli wyszły jak najlepiej, warto zastosować gotową prażoną cebulkę dostępną do kupienia w opakowaniu. Osoby, które są w stanie poświęcić więcej czasu na gotowanie, mogą uprażyć warzywo samodzielnie. Wystarczy do tego patelnia i kilka dorodnych, okrągłych cebuli oraz szereg składników dodatkowych. Krakersy można maczać w sosie lub testować je bez tego rodzaju dodatków.
Krakersy cebulowe - przepis domowy
Stworzenie krakersów cebulowych we własnej kuchni nie przysparza wielu problemów i zawiłości. Najważniejsze jest to, aby krakers był maksymalnie chrupiący i sztywny po wyjęciu z miski lub talerza. Aby osiągnąć tę właściwość należy zadbać o to, aby udział wody w przygotowywanej masie nie był zbyt wysoki. Przepis można zrealizować w ciągu kilkudziesięciu minut. Ważnym etapem przygotowania krakersów jest proces odpoczywania ciasta. Jeśli zatem mamy przynajmniej dwie godziny zapasu czasowego i zastanawiamy się, jaką przekąską zaskoczyć najbliższych - wówczas warto postawić na ręcznie tworzone krakersy, które mogą być alternatywą dla sklepowych chipsów.
Jak podawać cebulowe krakersy?
W przeciwieństwie do wielu innych przepisów, tworzenie krakersów nie wymaga kurczowego trzymania się wytycznych. Bez znaczenia jest to, jakiej grubości będą wytworzone przez nas domowe krakersy cebulowe. Zarówno cienkie, jak i te grubsze, mogą być używane do tych samych celów. Jedne i drugie smakują obłędnie i komponują się z wieloma ciekawymi potrawami.
W zasadzie krakersy cebulowe same w sobie mogą być świetną przekąską, sprawdzą się też w towarzystwie pysznej zupy: kremowej z brokułami, zupy z dzikimi ziołami, zupy ogórkowej ze świeżych ogórków, kremu ziemniaczanego z bobem i wielu innych, na które tylko macie ochotę.
Do większej miski przesiewamy mąkę. Dodajemy do niej czosnek granulowany, sól ziołową, cukier, sodę oczyszczoną i mieszamy łyżką, aby składniki dobrze się połączyły.
W moździerzu ucieramy cebulkę prażoną. Utarta cebulka wygląda jak mąka.
Dodajemy do pozostałych składników masło (miękkie) oraz zimną wodę i prażoną cebulkę, i wyrabiamy na gładkie ciasto.
Ciasto wkładamy do woreczka i odkładamy na 1 godzinę do lodówki. W tym czasie blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia, a piekarnik nagrzewamy do 220 C.
Schłodzone ciasto przekładamy na stolnicę lekko podsypaną mąką. Wałek też nacieramy mąką, aby ciasto się nam nie przyklejało.
Ciasto wałkujemy jak najcieniej.
Wycinamy kwadraty nożykiem do pizzy lub zwykłym nożem.
Wykałaczką robimy dziurki i posypujemy solą morską, świeżo zmieloną.
Pieczemy 6 minut w 220°C.
Z podanej ilości składników wychodzi 1 duża blacha krakersów.