Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
W przegotowanej i wystudzonej wodzie rozpuszczamy sól.
Buraki dokładnie myjemy, cienko obieramy, kroimy w plastry, ciasno układamy w czystym, wyparzonym garnku, najlepiej glinianym, od czasu do czasu przekładając je ziołami i czosnkiem pokrojonym w plastry.
Zalewamy buraki przegotowaną i wystudzoną wodą z solą tak, aby były całkowicie przykryte. Garnek przykrywamy ściereczką lub gazą, odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Na powierzchni zakwasu wytworzy się mniejsza lub większa piana – to normalne. Gdyby jednak pojawiła się pleśń, trzeba zakwas wyrzucić i nastawić nowy.
Zakwas będzie gotowy w ciągu tygodnia – połowę zużyjemy do przygotowania barszczu, drugą połowę można przelać do butelki i przechowywać w lodówce tydzień czasu (do następnego barszczu na zakwasie lub „do wypicia”).
Grzyby zalewamy wodą, odstawiamy na noc.
Buraki myjemy, obieramy, kroimy w ósemki, zalewamy 3l zimnej wody, dodajemy włoszczyznę, listki laurowe, ziele angielskie, ząbki czosnku, grzyby wraz z wodą, w której się moczyły, wstawiamy do gotowania na najmniejszym ogniu lub najmniejszej mocy płyty, gotujemy do miękkości warzyw, uważając, żeby barszcz nie wrzał, a tylko „pyrkał” jak rosół.
Dodajemy do barszczu zakwas i majeranek, podgrzewamy chwilę, ale nie zagotowujemy.
Barszcz czerwony na zakwasie doprawiamy do smaku solą morską, świeżo zmielonym pieprzem, szczyptą cukru i ewentualnie kwaskiem cytrynowym.
Dziękujemy za ocenę!
Czekamy na Twoją recenzję!
Oceniłeś już ten przepis/produkt.
Podziel się swoją opinią. Wystaw ocenę, zaznaczając odpowiednią liczbę gwiazdek.
Zapisz
Komentarze 0