Sos tamari to aromatyczny produkt, który powstaje z fermentowanej soi. Swoim smakiem przypomina sos sojowy, jednak w rzeczywistości nieco się od niego różni. Jest prawdziwym przysmakiem kuchni azjatyckiej. Choć w Polsce nie cieszy się dużą popularnością, to zdecydowanie go skosztować, aby poczuć różnicę. Proces produkcji sosu tamari jest złożony i trwa co najmniej 3 miesiące (zazwyczaj znacznie więcej). W jego trakcie soję poddaje się fermentacji za pomocą specjalnego grzyba, co pochłania dużo czasu, ale również wiąże się z większymi kosztami. Smak jednak wynagradza tę niedogodność z nawiązką, dlatego tamari ma wielu zwolenników na całym świecie.
Różnice pomiędzy tamari a zwykłym sosem sojowym są bardzo duże. Przede wszystkim tamari ma znacznie bardziej intensywny smak i trochę ciemniejszy kolor. Do jego przygotowania używa się specjalnego grzyba, a nie ekstraktu sojowego czy alkoholu, jak w przypadku taniego sosu sojowego. Dużą zaletą tamari jest także bardzo prosty skład. To tylko soja, woda i sól. Natomiast w klasycznych sosach sojowych można znaleźć, np. mąkę pszenną. Z tego względu produkt nie nadaje się dla osób na diecie bezglutenowej. To wszystko sprawia, że za dobry tamari sos trzeba zapłacić więcej - zazwyczaj drugie tyle niż za zwykły sos sojowy.
Tamari sos sojowy doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju dań, w których liczy się intensywny smak. Dodaje się go do mięs, zup, warzyw, marynat, makaronów, ryżu, kasz czy dressingów do sałatek. Znajduje także zastosowanie w kuchni wegańskiej, np. doskonale pasuje do tofu oraz kotletów warzywnych. To bardzo wszechstronny składnik, który wydobywa smak dań, jednocześnie go nie zmieniając. W swojej kuchni możesz go dodać m.in. do:
Sos tamari możesz przyrządzić na wiele różnych sposobów w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać. Poznaj przepis na imbirowy oraz sezamowy tamari. Pierwszy z nich idealnie sprawdzi się jako marynata do tofu lub mięsa. Drugi natomiast doskonale pasuje do sałatki.
Aby przygotować imbirowy sos tamari, będziesz potrzebować:
Obierz czosnek i imbir. Czosnek posiekaj w drobną kostkę lub przeciśnij przez praskę. Imbir zetrzyj na tarce na najmniejszych oczkach. Całość dokładnie wymieszaj i odłóż do lodówki na co najmniej 30 minut, aby smaki się przeniknęły. Imbirowy tamari jest gotowy do marynowania.
Aby przygotować sezamowy sos tamari, będziesz potrzebować:
Wszystkie składniki połącz i dokładnie wymieszaj. Odłóż do lodówki na co najmniej 30 minut, aby smaki się przeniknęły. Sezamowy tamari jest gotowy do spożycia ze sałatką. Możesz go przechowywać w lodówce nawet przez 2 tygodnie.