Peklowaniu, czy też marynowaniu, można poddawać wiele rodzajów mięsa – najczęściej zaliczamy do nich boczek, schab, karkówkę, drób, ryby i golonkę. Zarówno peklowanie na morko, jak i na sucho jest stosowane do dalszej obróbki mięsa, najczęściej wędzenia. W procesie peklowania wykorzystuje się zalewę, czyli solankę – wówczas to właśnie nią zalewa się ułożone w naczyniach mięso. Można również peklować nastrzykowo, czyli wprowadzać do mięsa jednoigłowe lub wieloigłowe urządzenia nastrzykowe z solanką.
Jak zapeklować mięso na mokro? Należy przygotować następujące składniki:
W pierwszej kolejności należy wlać wodę do dużego garnka i wsypać sól peklową. Następnie dodajemy wszystkie przyprawy i układamy mięso. Powinno być w całości przykryte wodą, aby się nie zepsuło. Do peklowania można wykorzystać zarówno garnek z przykrywką, jak i słój. Dokładnie przykrywamy lub zakręcamy naczynie i odstawiamy do lodówki na około 5-7 dni. Warto pamiętać, że schab pekluje się dłużej – około 10 dni, natomiast szynka około 15. Peklowanie powinno odbywać się w temperaturze 4-10 stopni C. Pamiętajmy, że im niższa temperatura, tym proces będzie przebiegał dłużej. Należy codziennie obracać mięso i sprawdzać, czy jest całkowicie zanurzone w wodzie, nie wydziela przykrego zapachu lub nie zmienia koloru. Po tym czasie można wyjąć mięso i poddać dalszej obróbce np. wędzeniu, grillowaniu lub pieczeniu. Dzięki peklowaniu mięsa, nabierze ono wyjątkowego smaku i przejdzie aromatem ziół.
Peklowanie mięsa na sucho jest bardzo proste. Na każdy kilogram mięsa wykorzystuje się 100 g soli, 2 g saletry, 4 ziarna ziela angielskiego, 1/4 łyżeczki cukru, 2 ziarna pieprzu oraz ulubione przyprawy (np. tymianek, majeranek, kolendra). Należy wszystkie przyprawy rozetrzeć w moździerzu i połączyć. Do naczynia żaroodpornego lub garnka wkładamy kawałki mięsa, nacieramy wszystkimi składnikami i przykrywamy. W tym przypadku peklowanie również odbywa się w temperaturze 4-10 stopni C – wyższa temperatura może doprowadzić do zepsucia mięsa. W przypadku golonki wystarczy 8 dni, schabu – 10 dni, a szynki – 15 dni. Co dwa dni należy obracać mięso, a po zapeklowaniu można upiec lub uwędzić je według uznania.
Do peklowania można wykorzystać mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, przygotowując do dalszej obróbki. Warto również trochę poeksperymentować i przygotować pyszną golonkę peklowaną w winno-miodowej miksturze, szynkę peklowaną czy boczek peklowany pieczony z aromatycznymi ziołami.