Każdy z nas, kto choć raz podjął się próby przygotowania smakowitego rosołu, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest równomiernie opalona cebula. Choć głównie skupiamy się na wybraniu odpowiedniego mięsa i włoszczyzny, to jednak cebula posiada tu największe walory smakowe. Jednak o co chodzi z jej opalaniem? Otóż opalanie cebuli na rosół ma sprawić, że jej smak i aromat będą jeszcze intensywniejsze. Dzięki temu cały rosół zyska głębie i wyrazistość smaku. Co ciekawe, opalanie cebuli do rosołu ma też ogromny wpływ na kolor samej zupy! Przybiera ona wówczas charakterystyczną, złocisto-brązową barwę.
Cebula jest warzywem, które doda aromatu niejednemu daniu. Warto zauważyć, że na jej opalanie istnieje co najmniej kilka sposobów. Jak więc można zrobić to prawidłowo i wydobyć głębie smaku? Otóż do najpopularniejszych sposobów można zaliczyć:
1. Opalanie cebuli na kuchence gazowe
Jeśli wybierzemy tę metodę, to w pierwszej kolejności cebula powinna być obrana. Następnie należy wybrać odpowiedni rozmiar palnika - dopasowany do rozmiaru warzywa. Cebula nie powinna wystawać poza palnik. Kolejno włączamy go na średni ogień, a warzywo umieszczamy na jego środku. Po kilku minutach cebula powinna pokryć się charakterystyczną, czarną skórką - oznacza to, że jest gotowa!
2. Opalanie cebuli w piekarniku
Jeśli opalanie cebuli na kuchence gazowej nas nie przekonało, wówczas możemy skorzystać z naszego piekarnika! Opalanie cebuli w piekarniku ma wielu zwolenników i jest dość proste. Wystarczy nagrzać piekarnik do temperatury 200 - 220 stopni Celsjusza i umieścić obraną cebulę na blasze. W takiej temperaturze warzywo powinno piec się aż do momentu, w którym jego skórka nabierze ciemnej barwy.
3. Opalanie cebuli na patelni
Coraz więcej z nas decyduje się na korzystanie z płyt indukcyjnych. Okazuje się, że opalanie cebuli do rosołu bez kuchenki gazowej również jest możliwe! W tym wypadku będzie nam jednak potrzebna solidna patelnia - najlepiej z powłoką teflonową. Opalanie cebuli na patelni jest równie proste, choć wymaga tego, by warzywo zostało przekrojone na pół. Następnie patelnię rozgrzewamy - bez dodatku oleju - i układamy na niej połówki cebuli. W pierwszej kolejności opalamy "płaską" stronę, a po kilku minutach możemy przystąpić do opalania strony "wypukłej".
Opalona cebula najczęściej kojarzy się nam z rosołem. Faktycznie, jest to smakowite połączenie, które pobudzi nasze kubki smakowe. Samo warzywo, poddane procesowi opalania, nie ma zbyt wielu zastosowań. Jednak w przypadku rosołu okaże się ono niezastąpione. Wydobędzie głęboki smak i aromat zupy, a także przełoży się na jej charakterystyczny kolor. Warto jednak pamiętać o tym, że opaloną cebulę możemy dodać także do gotowanych wywarów np. warzywnego czy wołowego, które będą później stanowić podstawę innych zup i sosów. Wówczas opalone warzywo również przełoży się na wyraźniejszy smak oraz aromat. Pamiętajmy jednak o tym, by po ugotowaniu wywaru usunąć opaloną cebulę z naczynia. Pozostawiona zbyt długo może doprowadzić do skwaśnienia innych warzyw.