Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Początkujący kucharze mogą mieć problem z ugotowaniem idealnego, klarownego rosołu. Czasami pomimo wielu starań, wychodzi zbyt tłusty i mętny. Istnieje jednak kilka sposobów na przygotowanie aromatycznej zupy. Jak wyklarować rosół? Podpowiadamy!

Kilka porad na początek

Aby przygotować doskonały rosół, warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim mięso i warzywa należy zalać zimną wodą, jeżeli wrzucimy je do gorącej, nie wydobędziemy prawdziwego smaku rosołu. Trzeba pamiętać, że warzywa i mięso uwalniają aromat podczas powolnego i równomiernego podgrzewania. Kolejnym popełnianym często błędem jest wykorzystywanie zamrożonego mięsa. Wówczas na rosole może pojawić się nadmierna ilość szumowin.

Ponadto rosół nie lubi pośpiechu – należy gotować wywar minimum 3 godziny na bardzo małym ogniu. Podczas gotowania, zupa wyparowuje, dlatego należy co jakiś czas uzupełniać ją wrzątkiem. A co zrobić, jeżeli mimo zachowania tych kilku ważnych zasad rosół nadal jest mętny? Sprawdź 3 sposoby jak wyklarować rosół i uzyskać właściwy smak i aromat zupy.

Klarowanie rosołu białkiem jaja

Gotując rosół, czasami ograniczamy się tylko do usunięcia z jego powierzchni szumowin. Jednak tym sposobem możemy zmarnować część zupy i usunąć niewiele tłuszczu. Jak temu zapobiec? Wystarczy do gotującego się rosołu wlać 1-2 białka jajka kurzego. Podczas ścinania doskonale wchłonie tłuszcz i po kilku chwilach możemy ściągnąć go z powierzchni zupy.

Inną metodą jest ubicie piany z białek i wymieszanie z wywarem. Należy wyjąć z zupy mięso i warzywa, dodać białko i podgotować na wolnym ogniu, cały czas mieszając. W tym czasie białko się zetnie, pochłaniając cały tłuszcz. Rosół należy odstawić z ognia i odczekać kilkanaście minut. Wszelkie zanieczyszczenia opadną na dno garnka, a my będziemy mogli przelać wyklarowany rosół przez sitko do czystego naczynia.

Jak wyklarować rosół za pomocą cebuli?

Gotując rosół, wykorzystujemy mięso drobiowe lub wołowe oraz włoszczyznę. Niektórzy z nas dodają również cebulę, która nadaje zupie jeszcze bardziej wyrazistego smaku. Jednak nie każdy wie, że cebulę warto dodać w całości w łupinie. Wcześniej należy ją opalić nad ogniem, na przykład nad kuchenką gazową lub za pomocą opalarki. Równie dobrze można ją podpiec w piekarniku do zarumienienia. Dodatek cebuli sprawia, że rosół staje się bardziej klarowny oraz przybiera żółty kolor i wyrazisty smak.

Klarowanie rosołu lodem

Ostatnim sposobem na pozbycie się nadmiaru tłuszczu z rosołu jest dodanie do niego kilku kostek lodu. Wystarczy tylko pozostawić zupę do wystygnięcia – zimna woda lub lód sprawią, że na powierzchni rosołu pozostanie tłuszcz, który będzie można łatwo usunąć za pomocą łyżki.

Jak podkreślić smak rosołu?

Smak rosołu zależy od rodzaju i ilości mięsa oraz warzyw. Jakie mięso na rosół warto wybrać? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się połączenie wołowiny i drobiu. Można wykorzystać łatę wołową, szponder, gicz wołową, udka i skrzydełka z kurczaka lub indyka. Rosół z kurczaka bez dodatku wołowiny będzie intensywny w smaku i przybierze jaśniejszy, bardziej żółty kolor. Jeżeli wiemy, jak ugotować rosół kierując się powyższymi zasadami, warto zadbać o dodatki.

Oczywiście najbardziej popularny jest rosół z makaronem. Zupę można również nieco zmodyfikować, dodając pora pokrojonego w cząstki, a nawet… kalafiora! Aby rosół z kluseczkami był bardziej sycący, warto podawać go również z ugotowaną, słodką marchewką.

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty