Szczypior - mimo wyrazistego posmaku - jest warzywem wyjątkowo delikatnym. Wymaga więc on przechowywania w odpowiednim miejscu i warunkach. Zazwyczaj, większość z nas decyduje się na składowanie szczypiorku w lodówce. Faktycznie, jest to odpowiednie miejsce, gdyż szczypiorek wystawiony na działanie wysokich temperatury może szybko uschnąć i stracić swoje walory. Jednocześnie, jeśli np. w lodówce brakuje nam miejsca, wówczas możemy przechowywać szczypiorek w innym, chłodnym i zacienionym miejscu. Ważne jest to, by zapewnić mu przestrzeń i nie "dociskać" go innymi produktami spożywczymi.
Zastanawiając się, jak przechowywać szczypior, warto zapewnić mu odpowiednie warunki. Wiele osób popełnia błąd i przechowuje drobne łodyżki szczypiorku w pojemniku z wodą. Należy się tego wystrzegać, gdyż nadmierna wilgoć może doprowadzić do szybkiego zgnicia warzywa, a w takim stanie z pewnością nie będzie się ono nadawało do dalszego użytku. Wobec tego, jak przechowywać szczypiorek w lodówce? Otóż:
Pamiętajmy, że warto kontrolować stan szczypiorku składowanego w lodówce i na bieżąco usuwać niezdatne do spożycia łodyżki.
Jak przechowywać szczypiorek, by można było cieszyć się jego smakiem również w sezonie zimowym? Otóż można zdecydować się na jego ususzenie. Wówczas takie łodyżki można przechowywać nawet przez kilka lat, oczywiście jeśli je odpowiednio przygotujemy i zabezpieczymy. Suszenie szczypiorku może odbywać się w całkowicie naturalny sposób. Łodyżki wystarczy np. rozłożyć na parapecie i poddać intensywnemu działaniu promieni słonecznych. W ten sposób zostanie z nich usunięta wilgoć, a sam szczypiorek będzie gotowy do tego, by go skruszyć. Kwestia tego jak przechować szczypior w takiej formie jest nieco bardziej wymagająca. Powinien być on składowany w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu do wilgoci.
Jeśli zależy nam na tym, by mieć dostęp do szczypiorku także w sezonie zimowym, wówczas możemy zdecydować się na jego zamrożenie. Jednak jak przechowywać szczypiorek w zamrażalniku? Otóż na początku warto umyć i pociąć łodyżki na nieco krótsze fragmenty. Kluczowe jest tutaj ich odpowiednie osuszenie tak, by nie pozostała na nich żadna kropla wody. Następnie szczypiorek można spakować do plastikowego pojemnika i włożyć do zamrażalnika. W takiej formie można go przechowywać nawet do jednego roku. Pamiętajmy jednak, że temperatura mrożenia nie może przekroczyć około 15 - 17 stopni Celsjusza. Rozmrażanie szczypiorku powinno być naturalne, bez oddziaływania wysokich temperatur.