Pigwowiec posiada bardzo szerokie zastosowanie, z pewnością dużo większe niż mogłoby się wydawać. W rezultacie na pytanie co zrobić z owocami pigwowca jest bardzo dużo odpowiedzi. Rewelacyjnie sprawdza się jako główny składnik popularnej nalewki "pigwówki". Z pigwy można przyrządzić syropy, które wzmacniają organizm w sezonie nasilonych infekcji. Bardzo dobrze komponuje się razem z jabłkiem w dżemie, można także przyrządzić konfiturę z samego pigwowca, która może stanowić dodatek do lodów waniliowych. Ponadto, owoce pigwowca można pokroić w cienkie plasterki i zasuszyć, a później wykorzystać jako dodatek do kompotu z jabłek. Pigwę warto dodać do pieczonej wieprzowiny, kurczaka, kaczki, a nawet do dziczyzny. Kwaskowaty posmak całkowicie odmieni potrawę.
O sposobie zastosowania tych owoców najczęściej decyduje rodzaj posiadanej odmiany. Znajomość odmiany pigwy pozwala na najlepsze wykorzystanie potencjału owocu w kuchni. Najpopularniejsze rodzaje pigwy to:
Bardzo wiele osób, które posiadają pierwszy kontakt z tym owocem zastanawia się, czy pigwę się obiera. W rzeczywistości nie jest to konieczne, jednak jej skórka jest dosyć twarda, co utrudnia jej spożywanie na surowo lub półsurowo. Na surowo spożywana jest wyłącznie pigwa miękkoowocowa, ponieważ nie jest aż tak bardzo kwaśna. Równolegle obieranie pigwy jest zalecane podczas przygotowywania musu, ponieważ obecność skórki uniemożliwia uzyskanie jednolitej konsystencji. Podsumowując, pigwę można obierać, ale nie trzeba. Podczas dłuższej obróbki termicznej zaczyna ona rozpadać, dlatego nie jest ona szczególnie wyczuwalna w dżemach.
Bez wątpienia, przed przystąpieniem do przerabiania pigwy, warto wiedzieć jak obrać owoce pigwowca, aby przebiegało to sprawnie. Sposób jest bardzo zbliżony do obierania jabłek, jednak twarda skórka sprawia, że technikę należy zmodyfikować. Przed przystąpieniem do obierania tych owoców należy je bardzo dokładnie umyć. Zatem w pierwszej kolejności należy ostrym nożem przekroić owoc na pół (w poziomie), a następnie usunąć gniazda nasienne. W kolejnym kroku warto złapać skórkę w miejscu graniczącym z przekrojem i delikatnie przesuwać nóż do góry. Pigwę należy obierać pasek po pasku, aż do momentu usunięcia całej skórki.