Aronia, znana także jako aronia czarna, to mały owoc o charakterystycznym cierpkim smaku. Jeśli zostanie zebrana w odpowiednim momencie (najczęściej po pierwszych przymrozkach) będzie mieć wówczas lekko słodki posmak. Z tego względu świetnie nadaje się do przygotowywania przekąsek, np. ciast, ciasteczek, dżemów, dań obiadowych, np. jako dodatek do mięs, a także świetnie sprawdza się w formie soku. Choć nie jest tak popularna, jak chociażby jabłka czy maliny, to zdecydowanie warto choć raz jej spróbować.
Przygotowanie soku z aronii jest niezwykle proste, dlatego z tym przepisem poradzisz sobie nawet jako początkująca osoba. Wystarczy jeden kilogram tytułowego owocu, pół kilograma cukru, jedna cytryna oraz pół litra wody. Owoce oraz wodę umieszcza się w garnku, a następnie gotuje przez około 40 minut. Tak przygotowany roztwór warto odstawić na około 10 godzin. Dzięki temu owoce aronii puszczą sok, a całość będzie znacznie bardziej aromatyczna. Następnie odcedź owoce, a do płynu dodaj sok z cytryny i cukier. Całość ponownie umieść na gazie i doprowadź do wrzenia. Przelej sok do wyparzonych słoików lub szklanych butelek oraz odpowiednio oznacz, np. naklejając etykietę "aronia sok" i dodając datę. W ten sposób uzyskasz przepyszny sok, którym będziesz mógł(mogła) się cieszyć przez cały następny rok, a nawet dłużej.
Z aronii doskonale wychodzi także dżem. Jego przygotowanie również nie jest skomplikowane. Będziesz potrzebować zaledwie dwóch składników - jednego kilograma dojrzałych owoców oraz 750 g cukru. Umyte owoce zmiażdż w garnku, a następnie zagotuj. Kiedy na wierzchu pojawią się szumowiny, zdejmij je i dodaj cukier. Ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu, ciągle mieszając. Kiedy owoce staną się szkliste, nałóż dżem do wyparzonych słoików i zamknij na ciepło. Twój dżem z aronii jest gotowy!
Dzięki tym przepysznym lekko cierpkim owocom możesz także przyrządzić ciasto z aronią. Będziesz potrzebować pół kilograma mąki pszennej, 4 jajek, 100 g cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, łyżkę proszku do pieczenia, szklankę oleju oraz owoce aronii. Zacznij od przygotowania ciasta. Wymieszaj wszystkie składniki oprócz owoców. Następnie natłuść blaszkę do pieczenia i wylej na nią ciasto. Wierzch obficie posyp aronią. Całość piecz przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Odstaw do ostudzenia i zajadaj!
Ostatnia propozycja na aronię to wykorzystanie tego owocu w wytrawnych daniach. Doskonale sprawdzi się jako sos do mięsa, np. zamiast żurawiny. Jak go przygotować? Będziesz potrzebować szklanki aronii, jednej dużej gruszki, jednego dużego jabłka, szklanki cukru, szklanki wody oraz soku z połowy cytryny. Od czego zacząć? Od gotowania gruszki i jabłka w roztworze z wody oraz cukru. Kiedy staną się miękkie, dodaj do nich aronię oraz sok z cytryny. Od tego momentu gotuj przez około 20 minut aż do pełnego rozgotowania się owoców. Po tym czasie Twoim oczom powinna się ukazać ciemna galaretka. To oznacza, że sos jest gotowy. Możesz nałożyć go na talerz lub też przełożyć do słoiczka i zawekować. Idealnie sprawdzi się do przyszłych obiadów.