Zgodnie z tradycją wigilijny stół nakrywano śnieżnobiałym obrusem, pod którym na pamiątkę wydarzeń w Betlejem chowano sianko. W wielu domach na wsi siano to potem zanoszono do stajni i dodawano do paszy zwierzętom, aby przez następny rok dobrze i zdrowo się chowały. Niestety w obecnych czasach ów zwyczaj niemal całkowicie zaniknął, choć w miejskich domach nieraz pozostawia się wśród potraw symboliczną garstkę sianka, na którym w czasie wieczerzy układane są opłatki. Również obrus może mieć różne odcienie, zazwyczaj jednak na ten szczególny dzień wybiera się materiał bardzo jasny (kremowy, ecru), ewentualnie z drobnym nienarzucającym się wzorem, np. w srebrne gwiazdki albo płatki śniegu.
Na stole nie powinno zabraknąć serwetek z materiału bądź jednorazowych, dopasowanych kolorystycznie do obrusa, zastawy i elementów dekoracyjnych. Serwetki warto ułożyć przy każdym talerzu tak, by bliscy mogli je mieć zawsze pod ręką. Dodatkowo w wolnym miejscu możemy pozostawić stojak wypełnionymi zapasowymi serwetkami papierowymi.
Święta są wyjątkowym okresem, dlatego zazwyczaj na wigilijny stół wykłada się najlepszą zastawę – najczęściej białą, ewentualnie z drobnymi złotymi lub srebrnymi wzorami znajdującymi się na brzegach poszczególnych elementów. Jeśli zależy nam, by mile zaskoczyć gości eleganckim wyglądem stołu, zadbajmy o to, aby potrawy serwowane były na jednym komplecie naczyń albo na zbliżonych wyglądem sosjerkach, paterach, talerzach czy miskach.
Żeby wspólna wieczerza z bliskimi była jeszcze bardziej nastrojowa, warto wygospodarować nieco miejsca na niewielkie świąteczne ozdoby. Własnoręcznie zrobiony stroik z żywych gałązek, przystrojony niewielkimi ciasteczkami lub domowej roboty piernikami przygotowywanymi z dziećmi na pewno nie tylko spodoba się przybyłym uczestnikom, lecz także wzbogaci wigilijny wieczór o słodkie aromaty. Na stole mogą się także znaleźć nastrojowe świeczki, owinięte w błyszczącą folię orzechy włoskie w skorupkach, pozłacane szyszki czy pomarańcze z wbitymi w skórkę goździkami.
W większości domów podczas wigilijnej kolacji oprócz tradycyjnych 12 dań na stole znajdują miejsce również inne pyszne dodatki. Spora część przystawek zazwyczaj bazuje na rybach przygotowanych w różny sposób. Wyraziste śledzie po kaszubsku, pełna warzyw ryba po grecku, aromatyczne matiasy z cebulką i żurawiną czy klasyczny śledzik w śmietanie to najbardziej popularne przystawki rybne, które koniecznie powinny znaleźć swoje miejsce na suto zastawionym wigilijnym stole.
Bardzo ważnym elementem świątecznej uczty są słodkości, zwłaszcza wypieki przyrządzanie specjalnie na tę okazję. Słodkie ciasteczka i pierniczki wycinane w nawiązujące do Bożego Narodzenia wzory są od stuleci jednym z ulubionych słodkich dodatków na wigilię. Podczas wspólnej wieczerzy na stole nie powinno także zabraknąć pachnącego makowca lub drożdżowej gwiazdy z makiem, która zachwyca nie tylko przepięknym wyglądem, lecz także puszystym ciastem ukrytym pod cienką warstwą śnieżnobiałego lukru.