Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Choinka to obowiązkowy element świąt, którego nie może zabraknąć w polskich domach. Tradycyjnie dekorowana nie tylko stanowi wyjątkową ozdobę domu lub mieszkania, ale również buduje świąteczną atmosferę, a żywa – dodatkowo gwarantuje piękny zapach w całym pomieszczeniu. Zanim jednak zabierzemy się za ubieranie drzewka, warto przyjrzeć się temu, skąd wzięła się tradycja dekorowania choinki na Święta.

Historia zwyczaju dekorowania choinki na Święta

Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej oraz znana jest już od XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Należy wspomnieć, że na ziemie polskie ozdabiane drzewka dotarły na przełomie XVIII i XIX wieku. Kościół katolicki tradycję tę jako symbol religijny uznał jednak dopiero w XVIII wieku – dotychczas było to postrzegane jako rytuał pogański.

Wraz z rozpowszechnianiem się zwyczaju dekorowania świątecznego drzewka, ewoluowały również wykorzystywane ozdoby. Pierwotnie były to najczęściej jabłka i dekoracje wykonane z papieru, a w XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. Ponadto drzewka ozdabiano również za pomocą smakołyków, takich jak między innymi ciastka, orzechy i pierniczki.

Symbolika świątecznego drzewka w kulturze katolickiej

Zieleń bożonarodzeniowego drzewka jest symbolem nadziei i narodzin, a sama choinka symbolizuje życie i odrodzenie. Swoistą symbolikę przypisuje również różnego rodzaju choinkowym ozdobom – przykładowo łańcuch jest symbolem rodzinnych więzi, a światełka w pewnym sensie wskazują drogę i odstraszają złe moce. Nie należy zapominać o naturalnych ozdobach, które w przeszłości niezwykle często pojawiały się na świątecznych drzewkach. Jabłkom przypisuje się symbolizowanie zdrowia, natomiast orzechom – dobrobytu i siły.

Dekorowanie choinki współcześnie – zabawa dla całej rodziny

Chociaż współcześnie próbuje się łączyć tradycję z nowoczesnością, elementy takie jak potrawy na Boże Narodzenie czy właśnie choinka pozostają niezmienne. Należy jednak zauważyć, że zwyczaje z nimi związane z czasem ewoluują i niekiedy są zastępowane przez nowe.

Biorąc pod uwagę świąteczne drzewko, zauważyć można przede wszystkim odejście od tradycji dekorowania go w wigilijny poranek – w wielu domach, choinki pojawiają się sporo wcześniej i nie przypisuje im się taki istotnej symboliki jak w przeszłości. Ponadto, bardzo mocno zmieniły się same ozdoby choinkowe i nierzadko można spotkać się z wykonywaniem ich własnoręcznie, co jest gwarancją unikalności i wyjątkowego charakteru dekoracji.

Gotuj z WINIARY | Produkty WINIARY

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty