Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Aromatyczna kapusta kiszona z grzybami, czyli prawdziwy przysmak kuchni polskiej. Gości na naszych stołach już od dawna i jest nieodzownym elementem kolacji wigilijnej. To potrawa niezwykle aromatyczna oraz prosta w przygotowaniu. Istnieje wiele przepisów na to danie- inny ma nasza babcia, a inny mama, jeszcze inny sąsiadka.
Setki lat temu kapusta była najpopularniejszym warzywem w naszym kraju. Była używana w kuchni praktycznie na okrągło, ponieważ była tania i łatwa w przygotowaniu oraz stanowiła dobrą bazę pod różne dania. Dodawano do niej różne składniki, np. groch albo zebrane w lesie grzyby. Taka urozmaicona kapusta uchodziła za danie wykwintne, przygotowywane na różne święta i uroczystości. Jest tak do dziś, ponieważ kapusta z grzybami jest przygotowywana jako jedna z dwunastu potraw wigilijnych. Bazę dania stanowi kapusta kiszona, cebula oraz suszone grzyby. Do tego obowiązkowo przyprawy: pieprz, sól, ziele angielski, liść laurowy. Jeśli chodzi o dodatki, to ile osób, tyle wersji. W jednej części Polski dodaje się suszone owoce, w jeszcze innej dodają tartą marchew i miód, a gdzie indziej świeżą kapustę, suszone jabłko i olej lniany.
Nasz przepis jest niezwykle prosty. Kapustę kiszoną należy odcisnąć z nadmiaru kwasu, zalać wodą i ugotować. Jeśli jest za kwaśna, trzeba ją odsączyć. Suszone borowiki namaczamy i gotujemy je oddzielnie z kostką bulionową. Idealnie będzie pasował Bulion grzybowy z borowikami WINIARY. Jest on niezwykle aromatyczny i nada potrawie pięknego aromatu. Namoczone grzyby wyjmujemy z garnka i kroimy w paseczki. Pamiętajmy, żeby nie wylewać wody, która została po gotowaniu grzybów. Następnie musimy obrać, pokroić i zeszklić na maśle składnik, który pojawia się praktycznie w każdej potrawie, czyli cebulę. Dodajemy do niej grzyby i smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy kapustę i dalej dusimy. Do smaku przyprawiamy pieprzem i cukrem, który wydobędzie ze składników głębię smaku. Całość możemy podlewać wodą, która została po gotowaniu grzybów. To nada potrawie jeszcze lepszego smaku i aromatu, a także sprawi, że nic się nie zmarnuje.
Kapusta wigilijna z grzybami to potrawa tradycyjna, która wyśmienicie smakuje sama, ale również w towarzystwie kromki razowego pieczywa czy ziemniaków z wody. Jest ona niezwykle prosta w przygotowaniu i nie zajmuje dużo czasu. Stanowi również świetną bazę do innych dań, np. pierogów, krokietów lub kapusty z grochem. To wspaniały pomysł nie tylko na jedno z dwunastu dań wigilijnych, ale także na zwykły obiad dla całej rodziny.
Zobacz pomysły na wigilijne dania.
Kapustę odciśnij z nadmiaru kwasu, zalej wodą i ugotuj.
Odsącz, jeżeli jest za kwaśna.
Grzyby namocz i ugotuj oddzielnie z kostką bulionową, wyjmij (wodę zachowaj), pokrój w paseczki.
Cebulę obierz i posiekaj, zeszklij na maśle, dodaj grzyby i smaż przez chwilę.
Połącz z kapustą i duś kilka minut.
Dodaj cukier i pieprz do smaku.
Podlewaj wodą od grzybów.
Kapustę możesz przygotować wcześniej.
Juneczka