Dziś wiele osób już nie pamięta, co to jest rumsztyk. Dlatego warto tę wiedzę przybliżyć. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kotlet z mielonego mięsa. Jego przygotowanie nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Z tego powodu sprawdzi się jako niedzielny obiad nawet dla zapracowanych osób, które nie chcą spędzać wielu godzin w kuchni.
Według tradycji rumsztyk powinno się przygotowywać ze zmielonego lub drobno posiekanego mięsa wołowego. Można na ten cel przeznaczyć polędwicę, rostbef lub górną część udźca, czyli krzyżową. Wołowina nie jest jednak koniecznością. Co to jest rumsztyk wieprzowy? To nic innego jak wariant tej potrawy przygotowany z mięsa wieprzowego. W ostateczności można także zrobić kotlety z połączonego mięsa wołowego i wieprzowego. Kotlety doprawia się solą i pieprzem, a następnie smaży na oleju albo na smalcu. Najważniejsza w przepisie jest jednak cebula! Rumsztyk podaje się zawsze ze smażoną cebulą - podobnie jak wątróbkę.
Wiesz już, co to rumsztyk i z czego powstaje. Wszystkie szczegóły odnośnie do listy składników i przygotowania znajdziesz czytając przepis na rumsztyk. Ale jak go podawać?
W związku z tym, że to tradycyjna polska potrawa, najlepiej serwować rumsztyk jak za dawnych lat - nie z frytkami albo ryżem, tylko z gotowanymi ziemniakami. Do tego należy dodać ulubioną surówkę - mizerię, buraczki, ogórek kiszony albo marchewkę z groszkiem.
Takie połączenie pomoże zrobić kulinarny powrót do przeszłości. Jeśli szykujesz imprezę w stylu retro i chcesz za pomocą dań nawiązać do czasów PRL, rumsztyk to równie dobry pomysł jak bigos, schabowy albo pierogi ruskie.
Smak potrawy w dużym stopniu zależy od rodzaju i świeżości użytego mięsa oraz zastosowanego tłuszczu do smażenia. Jednak niezależnie od tego, czy użyjesz mięsa wołowego, czy wieprzowego, świetnie będzie się komponować ze smażoną cebulą. W ten sposób stworzysz prostą, ale bardzo pożywną i sycącą potrawę, która doda dużo energii i pozwoli organizmowi szybko się zregenerować. Rumsztyk to treściwe danie, idealny dla tych, którzy oczekują treściwego posiłku, dzięki któremu można zaspokoić głód na wiele godzin. Prawidłowo usmażony rumsztyk powinien być bardziej soczysty niż stek i mniej zbity niż hamburger.