Nie da się ukryć, że zwykły, spirytusowy ocet jest nam wszystkim świetnie znany. Wykorzystujemy go głównie do zakwaszania dań. Niemniej popularny stał się ocet winny czy balsamiczny, który stanowi świetny dodatek do różnego rodzaju sałatek. Jednak ocet ryżowy wydaję się nam być dość "tajemniczy". Okazuje się jednak, że jest to produkt wyjątkowo uniwersalny, który powstał ponad 3 tysiące lat temu w odległych Chinach. Choć to właśnie ten kraj uważa się za jego kolebkę, to jednak bardzo szybko pojawił się również na talerzach Japończyków. Sam proces powstawania octu ryżowego dzieli się na kilka etapów:
Po ukończeniu procesu fermentacji ocet ryżowy jest przelewany do buteleczek i gotowy do spożycia. Warto zauważyć, że smak tego produktu może się również w zależności od regionu, w którym on powstaje. Dla przykładu, ocet ryżowy z Chin ma wyjątkowo cierpki smak, zaś produkowany w Japonii jest nieco łagodniejszy i słodszy.
Wiele osób może się zastanawiać, do czego ocet ryżowy pasuje? Okazuje się, że nie jest on zarezerwowany tylko dla dań kuchni azjatyckiej. Z powodzeniem możemy wykorzystać go także w "swojskich" przepisach, gdzie świetnie się sprawdzi.
Ocet ryżowy - do czego można go dodać? To pytanie może pojawić się w głowie każdego z nas, kto trzyma w ręku niewielką buteleczkę produktu. Nietrudno się domyślić, że będzie on idealnie pasował do dań kuchni Dalekiego Wschodu. Powszechnie ocet ten wykorzystuje się podczas przygotowania ryżu do sushi, a także do marynowanych ryb. Ocet ryżowy jest także podstawą sosu słodko kwaśnego, który uzupełnia np. dania z krewetek. Produktem tym można również skropić azjatyckie sałatki czy smażony makaron ryżowy z warzywami.
Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, ocet ryżowy znajduje zastosowanie także w kuchni polskiej. Jest on łagodniejszy i delikatniejszy w smaku niż powszechnie stosowany ocet spirytusowy. Dzięki swoim walorom, nie musimy martwić się, że zdominuje on pozostałe składniki. Ocet ryżowy świetnie skomponuje się z tradycyjną surówką z białej i czerwonej kapusty. Można nim także skropić gotowane warzywa i smażone mięsa.
Ocet ryżowy i jego zastosowanie jest wyjątkowo szerokie. Możemy przygotować smakowite warzywa phad thai z serem tofu, a także dodać go do grillowanego bakłażana. Co ciekawe, jeśli przygotowywane przez nas surówki pozbawione są wyrazistego smaku, wówczas skropienie ich octem ryżowym będzie jednym z najlepszych rozwiązań. Możemy także wykorzystać ocet ryżowy podczas przygotowania sosów na grilla czy do sałatek lub zmieszać go z gotowymi produktami. Za każdym razem ocet ryżowy doda naszym daniom wyrazistości i lekko kwaśnego posmaku. Warto się jednak o tym samodzielnie przekonać!