Miechunkę (Physalis L.) można śmiało nazwać siostrą pomidora, czy też ziemniaka. A wszystko za sprawą tego, że należą do tej samej rodziny, czyli psiankowatych. Co ciekawe, roślina ta występuje w aż stu dwudziestu odmianach. Nie wszystkie jednak są jadalne, a poza owocami, pozostałe części rośliny nie nadają się do konsumpcji. Krzewy z miechunką mogą osiągać do dwóch metrów wysokości.
Choć miechunka wywodzi się z andyjskich rejonów Ameryki Południowej i popularna jest szczególnie w takich krajach jak Peru, czy Chile, to największa jej różnorodność botaniczna spotykana jest w Meksyku.
Tylko jeden jej gatunek występuje w Europie Wschodniej, w tym uprawiany jest w Polsce oraz w Azji. Jest to miechunka rozdęta. Jeszcze jeden odnajdziemy w Australii, w postaci odmiany viscosa.
Jeśli chodzi o smak, to miechunka jadalna porównywana jest niekiedy do agrestu albo do kiwi. Jest to zatem kombinacja słodko-kwaśna, z lekką nutką goryczkową.
Roślina ta nazywana jest też andyjską jagodą, andyjską wiśnią, lub przylądkowym agrestem — od południowoamerykańskiego Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie obficie występuje. Nazwy te świadczą na pewno o doznaniach smakowych, jakich dostarczają tamtejsze odmiany miechunki.
Poniżej znajduje się przykładowa lista kilku prostych przepisów, w których miechunka odgrywa główną rolę. A oto i one:
Owoce tej rośliny świetnie sprawdzą się w roli drugoplanowych dodatków do ulubionych potraw i artykułów spożywczych, które jadamy na co dzień. Można je więc wrzucić do jogurtów, serków oraz musli. Będzie pasowała również jako dodatek do ryżu, makaronów oraz przeróżnych kasz. Można ją jeść oczywiście też samą, na surowo.
Ze względu na przepiękny, pomarańczowy kolor, kulisty kształt oraz miniaturowy rozmiar, miechunki można używać jako element dekoracyjny w naszej kuchni.
Jednak kulinarne zalety miechunki to nie wszystko. Bogata jest również w witaminy i cenne składniki mineralne, które regularnie muszą być dostarczane naszemu organizmowi.
W jej owocach skrywają się takie witaminy A, C, oraz witaminy z grupy B. Nie brakuje w nich także błonnik pokarmowy, pektyny, fitosteroli, fosforu, wapnia oraz żelaza. Dzięki takim składnikom miechunka działa odtruwająco, usuwa wolne rodniki, oraz wpływa na poprawę pasażu jelitowego.
Tak wartościowa właśnie jest niepozorna miechunka. Właściwości prozdrowotne, które w sobie skrywa, warto pożytkować przez cały rok.