Karczoch jest delikatnie orzechowy w smaku, a jednocześnie charakterystycznie cierpki i lekko gorzkawy. Serce karczocha jest całkowicie jadalne, a do tego niezwykle smaczne. Włóknisty dławik jemy tylko w przypadku bardzo młodych karczochów. Zazwyczaj wydrążamy go po ugotowaniu i wyrzucamy. Usuwamy też zewnętrzne, twarde liście. Poza sercem karczocha jemy też jego wewnętrzne liście i łodygę.
Wiele osób zastanawia się, jak przygotować karczochy do jedzenia. Nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka. Najłatwiejszym sposobem na przyrządzenie tego warzywa jest gotowanie. Obierz wszystkie twarde, zewnętrzne liście karczocha. Następnie przytnij koniec łodygi. Wystarczy odciąć tylko kawałek, który zwykle jest wyschnięty i twardy. Łodyga jest całkowicie jadalna i po ugotowaniu ma przyjemną, mięsistą konsystencję. Aby przyspieszyć gotowanie, możemy obrać z niej skórkę. Następnie delikatnie nacinamy łodygę. Karczochy po przekrojeniu zaczynają szybko brązowieć. Aby temu zapobiec, można posmarować przecięte powierzchnie karczocha sokiem z cytryny. Dzięki temu ograniczymy utlenianie, a tym samym brązowienie karczocha.
Pamiętaj, aby odciąć 2-3 cm z górnej części karczocha, tak aby miał płaski wierzchołek z kilkoma rzędami spiczastych liści po bokach. Odetnij ostre końcówki pozostawionych liści przy pomocy noża lub nożyc kuchennych. Liście również natrzyj obficie sokiem z cytryny. Tak przygotowane karczochy gotuj przez 35-45 minut, aż zmiękną. Możesz je też przygotować na parze, aby zachowały jeszcze więcej aromatu. Karczoch jest gotowy do jedzenia, gdy można łatwo obrać zewnętrzne liście, a widelec z łatwością wchodzi w łodygę.
Wewnętrzne liście, które zostały na karczochu, są na tyle miękkie, że z powodzeniem mogą być spożywane w całości razem z sercami i łodygami. To właśnie serca karczochów i łodygi są najbardziej aromatycznymi częściami karczocha. Gotowane karczochy możesz podawać z roztopionym masłem i solą lub wybranym sosem, na przykład holenderskim lub tatarskim.
Dobrym pomysłem będzie też pokrojenie ugotowanych już karczochów w kostkę i wykorzystanie ich do przygotowania wybranego dania. Niezawodne w tym wypadku będą wyśmienita sałatka z karczochami lub pyszne danie jednogarnkowe, takie jak aromatyczne risotto. Wypróbuj naszą wersję tego dania z suszonymi pomidorami, piersią z kurczaka i karczochami. Zaskakująco pysznym pomysłem jest też karczoch na pizzy. To dobry sposób, aby zapoznać się z tym warzywem.
Karczochy świetnie nadają się do przygotowania pożywnych zup. Zupy z karczochem są nie tylko sycące, ale też wyjątkowo smaczne. Możesz dorzucić karczochy do swojej ulubionej zupy jarzynowej albo przygotować wyśmienitą zupę krem z kalafiora z karczochami i zieloną cebulką.
Jeśli nie chcemy sami gotować karczochów, w każdym większym sklepie możemy kupić karczochy w zalewie, na przykład w oleju. Dobrze sprawdzą się one w większości przepisów. Dobrym wyborem są też karczochy marynowane, które same w sobie mogą stanowić pyszną przystawkę.
Wiesz już jak przyrządzić i jak jeść karczochy. Zainspiruj się naszymi przepisami na dania z tym smacznym warzywem i przygotuj pyszny posiłek!