Kołacz jest jednym z tych deserów, który zyskał sobie ogromną popularność w całej Europie. Nie da się ukryć, że każdy z nas ma czasem ochotę na "coś" słodkiego, a w tym momencie nic nie sprawdzi się lepiej niż właśnie kołacze. Faktem jest jednak to, że serwowane są one najczęściej w food-truckach przy okazji różnorodnych festiwali kulinarnych, a także w prestiżowych cukierniach. Jednak przy odrobinie chęci i zaangażowania, możemy kołacze przygotować samodzielnie w domu. Deser ten pokochają zarówno dorośli jak i dzieci, a wykonanie go domowym sposobem dostarczy nam wiele satysfakcji.
Jak zrobić kołacz w domu? Dla wielu osób może to się wydawać wręcz niemożliwe. Zwykle wypiekane są one na specjalnych maszynach, które również umożliwiają ich rolowanie, by osiągnąć charakterystycznych kształt. Jednak sam fakt tego, jak zrobić kołacza we własnej kuchni nie jest wcale tak skomplikowany! Poznajmy więc tajniki jego przygotowania i zaskoczmy swoich bliskich deserem prosto z Węgier.
Jeśli zastanawiamy się jak zrobić kołacz, to powinniśmy zacząć od skompletowania wszystkich, niezbędnych składników. Potrzebne nam będą:
Większość tych składników z pewnością mamy już w swojej kuchni. Warto zaznaczyć, że powyżej zostały przedstawione proporcje na wykonanie kołaczy dla 4 osób. Możemy je modyfikować w zależności od tego, jaką ilość deseru chcemy przygotować.
Przygotowanie kołacza rozpoczynamy od wykonania ciasta. W tym celu mieszamy drożdże z mlekiem i cukrem - o ile nie korzystamy z drożdży instant. W osobnej misce mieszamy mąkę, dodajemy roztrzepane jajka z cukrem, roztopione masło i szczyptę soli. Po wyrośnięciu drożdży również dodajemy je do miski i wyrabiamy ciasto. Jeśli jest za gęste, możemy dodać odrobinę ciepłego mleka. Ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około godzinę. W tym czasie włączamy piekarnik na 180 stopni i czekamy, aż się nagrzeje. Ciasto lekko wałkujemy i wycinamy z niego długie paski, których szerokość powinna wynosić około 1,5 centymetrów. Teraz musimy tylko znaleźć specjalne, szerokie patyczki - podobne do wałka, na które nawiniemy paski ciasta i uformujemy kołacze. Smarujemy je dookoła oliwą z oliwek i obficie posypujemy wybranym rodzajem posypki. Gotowe "wałeczki" możemy wstawić do piekarnika. Będą one potrzebowały około 20 minut na to, by w pełni się zarumienić.
Tuż po upieczeniu kołacze wystarczy delikatnie ściągnąć z nawiniętej foremki i możemy od razu je zaserwować. Smakują one najlepiej, kiedy są jeszcze gorące!