Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Krokiety to danie w kuchni polskiej od stuleci. Pod cienką, chrupiącą skórką kryje się delikatny naleśnik i aromatyczny farsz nadający całej potrawie wyrazistego smaku. Krokiety są bardzo smaczne, łatwe w przygotowaniu i można do nich użyć niemal wszystkich rodzajów mięs i warzyw. Jak zawijać krokiety, by się nie rozpadały i ładnie prezentowały na obiadowym stole?

Naleśnik odpowiedni do zawijania

Wielu osobom krokiety kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Tymczasem to wyborne danie można przygotować w każdej porze roku. Krokiety z mięsem albo znakomite krokiety warzywne świetnie smakują solo, z dodatkiem sosu pieczarkowego albo aromatycznego czerwonego barszczyku. O charakterze krokietów decyduje przede wszystkim farsz, który można przygotować z ulubionych składników. Najbardziej popularnie są farsze: mięsne, z kapustą i grzybami oraz z pieczarkami i serem.

Jednak o tym, czy krokiety ładnie będą nam się zawijać, decydują przede wszystkim naleśniki. Powinny być one średniej wielkości, elastyczne i dość cienkie. Przygotowując ciasto, najlepiej trzymać się sprawdzonych proporcji: na 2 szklanki mleka przypada 1,5 szklanki mąki, około pół szklanki wody, jedno jajo, 4 łyżki oleju i szczypta soli. Za pomocą trzepaczki lub miksera łączymy wszystkie składniki. Powstałe ciasto powinno być lejące i gładkie. Naleśniki smażymy na niewielkiej ilości oleju. Zaraz po zdjęciu z patelni, układamy je na sobie, dzięki czemu nie stracą swojej sprężystości i będą się ładnie zawijać.

Jak zawijać krokiety tradycyjne?

Wiele osób decyduje się kupować gotowe krokiety, ponieważ myślą, że nie będą w stanie uformować z ciasta i farszu charakterystycznego kształtu. Tymczasem zawijanie krokietów jest bardzo łatwą czynnością i nie wymaga specjalnego doświadczenia. Najpierw kładziemy na płaskiej powierzchni jeszcze ciepły naleśnik. Dużą łyżką wykładamy farsz i rozsmarowujemy po naleśniku w ten sposób, by u góry było go nieco więcej. W dolnej części zostawiamy około 3 cm pustego ciasta. Następnie łapiemy palcami za boki naleśnika i składamy je do środka tak, żeby się ze sobą zetknęły. Teraz zaczynamy rolowanie naleśnika od góry w naszą stronę, przy czym po każdym obróceniu staramy się całość delikatnie dociskać. Część naleśnika bez farszu powinna być zawinięta na samym końcu.

Zawinięte krokiety panierujemy w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Gotowe ruloniki układamy na patelni z rozgrzanym olejem i smażymy do uzyskania złocistego koloru. W ten sposób łatwo przygotujemy nie tylko krokiety z tradycyjnym farszem mięsnym, ale także z tym sypkim, np. krokiety jarzynowe lub krokiety z pieczarkami i szynką.

Jak zawijać krokiety z małą ilością ciasta?

Jeśli mamy przygotowany farsz, który jest bardziej zwarty i kleisty (jak np. farsz na paszteciki z pasztetową) możemy je zawinąć w znacznie prostszy i mniej czasochłonny sposób. Tuż nad środkiem naleśnika formujemy wałek z farszu. Zawijamy ciasto, dociskając je do mięsa. Zwiniętą rolkę przecinamy na pół. W powstałych po odcięciu dwóch krokietach, lekko wpychamy palcem wystający farsz, a następnie całość panierujemy i obsmażamy na oleju. W ten sposób z powodzeniem możemy zawijać krokiety z gotowanym mięsem, szpinakiem i fetą, albo z młodą kapustą i twarogiem.

Jak zawijać krokiety ziemniaczane?

W zupełnie inny sposób postępujemy z krokietami, w których farsz, zamiast naleśnikowego, owinięty jest masą przygotowaną z ugotowanych i ubitych ziemniaków z dodatkami. Najpierw z masy ziemniaczanej formujemy płaskie, okrągłe placki, wielkości dłoni. Na środek kładziemy przygotowany wcześniej farsz. Brzegi masy ziemniaczanej łączymy ze sobą, lekko uciskając składniki i tworząc owalny, równy kształt. Gotowe sztuki panierujemy i smażymy na złoty kolor. Te oryginalne i bardzo smaczne krokiety ziemniaczane najlepiej prezentują się w towarzystwie aromatycznego sosu pieczarkowego.

Ciesz się gotowaniem z Winiary | Produkty Winiary

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty