Czym dokładnie jest agar i jakie jest jego pochodzenie? Agar to substancja żelująca, której głównym składnikiem są algi morskie. Występujące u wybrzeży Japonii glony, zostają poddane skomplikowanej obróbce i finalnie występują w formie proszku lub kostek. Na półkach sklepowych można go spotkać nierzadko jako agar-agar, ale ta nazwa nie powinna nas zmylić, ponieważ oznacza jeden i ten sam produkt. Jest z powodzeniem wykorzystywany w przemyśle spożywczym, ale agar zastosowanie znajduje również w kosmetykach.
Ten niecodzienny dodatek do żywności może zaskakiwać swoją uniwersalnością, a zawdzięcza to swojej naturze - nie ma zapachu, jego smak jest ledwo wyczuwalny i delikatny, a struktura jest przezroczysta. Wszystko to sprawia, że znajduje zastosowanie w bardzo wielu daniach.
Z racji swojego pochodzenia, agar może być jednym z produktów śmiało wykorzystywanych w dietach roślinnych. Jego właściwości żelujące weganie czy wegetarianie wykorzystają podczas przygotowywania deserów, jak choćby galaretki czy puddingu. Może być też dodatkiem do dżemów, ptasiego mleczka czy zup. Jest niskokaloryczny, więc może być składnikiem diet redukcyjnych.
Przygotowanie agaru, który możemy także nazywać "morską żelatyną", nie sprawi nam najmniejszego kłopotu. Należy jednak pamiętać o tym, że jego cechy żelujące mogą różnić się w zależności od rodzaju alg morskich, z których powstaje. Rozpuszcza się już w temperaturze 85o C nie tylko w wodzie, ale także w sokach czy wywarach warzywnych. Zazwyczaj używa się go w mniejszych proporcjach niż żelatyny, ponieważ ma bardziej zbitą strukturę.
Ciekawostką, a także praktyczną zaletą agaru jest to, że do całkowitego stężenia nie jest konieczne jego chłodzenie w lodówce - właściwości żelujących nabiera już w temperaturze 35-45 stopni Celsjusza, kiedy zaczyna pęcznieć. Agar sprzyja także eksperymentowaniu w kuchni, głównie za sprawą możliwości jego rozcieńczenia, jeśli wcześniej uzyskamy zbyt gęstą konsystencję.
Miłośnicy słodkości, które w swoim składzie zawierają galaretkę, z chęcią sięgną po tę substancję żelującą. To świetny dodatek do serników na zimno, w których wierzchnią warstwę może stanowić galaretka z agaru z sokiem owocowym. Można go także wykorzystać do przygotowania tarty owocowej i zatopienia w nim kawałków owoców. W przypadku jogurtowca, agar posłuży nam jako element wiążący spód ciasta, który stanowi jogurt grecki.
W przypadku przygotowywania agaru jako składnika deserów z owocami, warto pamiętać że środowisko kwasowe może spowodować jego wolniejsze zastyganie. W takiej sytuacji trzeba będzie dodać go odrobinę więcej.
Wzbogacenie kuchennych produktów o agar sprawi, że poznasz na nowo oblicze niektórych potraw czy deserów. Ta uniwersalna substancja żelująca sprawdzi się nie tylko w przypadku osób lubiących eksperymenty kulinarne, ale także pośród tych, którzy szukają alternatywy dla żelatyny. Przygotowanie domowych żelków czy galaretki będzie także świetną okazją, aby słodycze zastąpić bardziej naturalnymi i zdrowszymi zamiennikami.