Nieobrana cebula wolno się psuje, nawet gdy trzymamy ją przez dłuższy czas w domu. Jeśli warzywo posiada odpowiednie warunki termiczne i wentylacyjne, to może przetrwać nawet kilka zimowych tygodni. Pamiętajmy jednak, aby nie pozbawiać jej łupinek, gdyż stanowią one naturalną barierę zabezpieczającą przed psuciem. Cebule umieszczamy w jutowych lub bawełnianych workach. Istotne, aby była to torba, którą cechuje dobra przewiewność. Optymalna cyrkulacja powietrza w tym kontekście jest kluczowa. Jeśli jedna cebula zacznie się psuć, to z dużym prawdopodobieństwem resztę również czeka podobna przyszłość. Przygotowany pakunek powinien zostać umiejscowiony w chłodnym, ciemnym miejscu – ale z dostępem do powietrza. Jeśli mamy zamiar zużyć główkę cebuli w ciągu kilku kolejnych dni, to możemy ją pozostawić w suchym miejscu, bez konieczności zabezpieczania jej materiałem.
Zastanawiasz się, jak przechowywać cebulę na zimę? Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie worka z warzywami w suchym miejscu o stabilnej temperaturze. Nie powinna być ona zbyt niska, ponieważ warzywo zacznie gnić. Bez problemu możemy umiejscowić główki cebuli w skrzyniach, pojemnikach lub kartonach z wentylowanymi otworami. Należy również zwrócić uwagę na wilgotność panującą w pomieszczeniu. Jeśli piwnica ma tendencję do wilgotnienia, to tym gorzej dla cebuli. W takim przypadku znacznie rozsądniej jest położyć worki lub skrzynki z cebulą w innym zacienionym miejscu, np. w domowej szafce – o ile posiadamy odpowiednio dużą ilość miejsca.
Obrana i wstępnie pokrojona cebula powinna trafić do szczelnego pojemnika. Następnie wkładamy zasobnik do lodówki – sprawdzając, czy jest dokładnie zamknięty. To bardzo ważne, ponieważ cebula może nie tylko zbierać zapachy pozostałych produktów umiejscowionych w lodówce, ale również aromatyzować je swoim bardzo intensywnym zapachem. Woń może przenikać także przez szczeliny w folii aluminiowej, dlatego najbezpieczniej skorzystać z plastikowego pojemnika. Pokrojoną cebulę możemy także zamrozić, np. wraz z innymi warzywami. Tak przygotowana mieszanka jarzyn może, któregoś dnia, posłużyć nam jako element dodawany do gotowania dania w stylu stir-fry. Bez wątpienia z cebuli możemy zrobić bardzo duży użytek, a ilość sposobów na jej przechowywanie daje spore pole do popisu.
To nie wszystkie metody wskazujące na to, jak przechowywać cebulę. To uniwersalne warzywo możemy także uprażyć i wysuszyć. Prażona cebulka będzie stanowiła swojego rodzaju przyprawę i urozmaicenie wielu dań. Co więcej, może być przechowywana przez długi czas, o ile zadbamy o pozostawienie jej w szczelnym zasobniku. Warto zaznaczyć, że cebula może być magazynowana także w garażu, na poddaszu oraz w innych miejscach o ograniczonych parametrach wilgoci. Kiełkująca cebula, mimo różnych opinii, może być spożywana przez ludzi. Warto jednak zaznaczyć, że takie warzywo szybciej się psuje, staje się miękkie i mniej wartościowe.