Jak obrać fasolkę szparagową? Odpowiedź na to pytanie powinna znać każda gospodyni domowa i każdy kucharz. Przyda nam się mały nożyk i miska, do której wrzucać będziemy odcięte końcówki i grubsze włókna. W sytuacji, gdy fasolka szparagowa jest nieodpowiednio obrana, czujemy w ustach włókna. Na szczęście można temu zapobiec, umieszczając starszą i twardszą fasolkę w ciepłej wodzie, aż do zmięknięcia. Kolejny krok to odcinanie końcówek i wszystkich zgrubień za pomocą małego nożyka. Pamiętajmy o tym, aby usuwać włókniste brzegi fasolki w taki sposób, który nie pozwoli obciąć dobrych fragmentów. Należy nacinać koniec z gałązką i lekkim ruchem ciągnąć w dół. W efekcie razem z końcówką usuniemy twarde i łykowate części warzywa.
Zielona fasolka szparagowa ma szerokie grono zwolenników. W domowych kuchniach gości bardzo często i sprawia, że nawet zwyczajny obiad nabiera wyjątkowego smaku. Odmiana tego typu jest delikatniejsza i nie ma zbyt dużej ilości zgrubień. Ponadto, cechuje się także wyraźniejszym smakiem. Jak obierać fasolkę szparagową tego rodzaju? Potrzebujemy małego nożyka i miski na odcięte końcówki fasolki. Naszym zadaniem jest odcinanie końcówek z obu stron, a następnie ugotowanie fasolki. Nie trzeba tutaj martwić się usuwaniem zgrubień.
Obieranie fasolki szparagowej nie jest trudnym zadaniem. Kiedy je już wykonamy, możemy rozpocząć przygotowanie fasolki z bułką tatrą i masłem. Należy ją serwować na ciepło jako dodatek do ziemniaków lub drugiego dania, zamiast sałatki. Nie zapominajmy o tym, że fasolka szparagowa może także stanowić oddzielne danie.
Jak przygotować pyszną fasolkę z bułką tartą? Odcinamy końcówki fasolki i ją płuczemy. Następnie przekładamy do garnka i zalewamy zimną wodą, dodając także łyżeczkę soli. Doprowadzamy do wrzenia oraz gotujemy pod przykryciem przez ok. 10-15 minut. Istotne jest to, że czas gotowania jest zależny od tego, z jaką fasolką mamy do czynienia - młodą czy starszą. Nie od dziś wiadomo, że młoda fasolka gotuje się bardzo szybko. Co potem? Przepis na fasolkę szparagową wskazuje, że ugotowane warzywo odcedzamy. Kolejny etap to roztopienie masła na patelni i dodanie bułki tartej. Smażymy chwilę, do momentu, aż bułka lekko się przyrumieni. Na końcu dodajemy szczyptę soli oraz fasolkę szparagową. Pozostaje jedynie wymieszać nasze danie, dzięki czemu warzywa obtoczą się w bułce i gotowe! Mamy już pyszny dodatek do codziennych obiadów.
Wiemy już, jak obrać fasolkę szparagową i jak ją przygotować. A z czym można ją podać? Klasyczne warzywa zazwyczaj podajemy z masłem, bułką tartą, z pesto, orzechami, czy też na kwaśno. Faktem jest, że ten smaczny dodatek idealnie komponuje się przykładowo z makaronem i boczkiem. Ponadto, fasolkę można podać ze szpinakiem i łososiem, tworząc pyszne danie dla całej rodziny. Najczęściej jednak warzywo komponujemy z klasycznymi daniami, takimi jak puree z mięsem, ziemniaki gotowane, kotlety mielone itp.