Kopytka są dość uniwersalnym daniem. Świetnie sprawdzą się w momencie, kiedy nie mamy pomysłu na obiad lub kiedy z wizytą przychodzą niezapowiedziani goście. Tak naprawdę przygotowanie ich w większej ilości nie jest złym pomysłem! Jeśli jednak nie uda się nam zjeść kopytek w przeciągu kilku dni, wówczas mogą one stracić swoją świeżość i walory smakowe. Okazuje się, że kopytka świetnie nadają się do mrożenia, a co więcej, proces ten pozwoli zachować ich nienaruszoną strukturę! Warto jednak wiedzieć, jak zrobić to dobrze!
Surowe ciasto kopytek przed spożyciem, gotujemy. W tym momencie pojawia się więc pytanie, którą wersję tego dania można mrozić - surową czy gotowaną? Otóż nie ma to większego znaczenia. Obie formy świetnie nadają się do tego, by je zamrozić. Warto jednak mieć na uwadze to, że sposób mrożenia gotowanych kopytek będzie się nieco różnił od mrożenia ich w surowej postaci.
Pierwszym etapem jest przygotowanie ciasta, uformowanie kopytek, a następnie ugotowanie ich bądź mrożenie w formie surowej. Choć proces ten będzie się nieco różnił w zależności od tego, jakie kopytka zdecydujemy się mrozić, to jednak w obu przypadkach będzie on wyjątkowo prosty i nie przysporzy nam większego problemu.
Zacznijmy od mrożenia kopytek surowych. Oczywiście w pierwszej kolejności formujemy kluseczki, a następnie układamy je na blaszce - metalowej lub plastikowej, która podsypana jest mąką. Pamiętajmy jednak o tym, że surowe kopytka nie mogą się ze sobą stykać - zachowajmy więc między kluseczkami odpowiedni odstęp. W tym momencie, wkładamy blaszkę z surowymi kopytkami do zamrażalnika i odczekujemy około 1-2 godziny. Sprawdźmy, czy po tym czasie kopytka stwardniały. Jeśli tak, wówczas możemy podzielić je na mniejsze porcje, a następnie zapakować do plastikowych woreczków lub pojemników na żywność. Pamiętajmy, że surowe kopytka możemy mrozić przez 3 miesiące - nie dłużej!
Mrożenie gotowanych kopytek jest nieco trudniejsze. W zasadzie, odpowiedź na pytanie jak mrozić kopytka gotowane, powinna sprowadzać się do tego, że zamiast pełnego ugotowania, powinniśmy kluseczki lekko podgotować. Pozwoli to na osiągnięcie najlepszych rezultatów procesu mrożenia. Tak więc, mrożenie gotowanych kopytek powinno się odbywać w następujący sposób:
Pozostałe kroki są dość podobne, co w przypadku mrożenia kopytek surowych. Należy ugotowane kluseczki podzielić na porcje i przełożyć do mniejszych pojemniczków czy woreczków. Czas ich przechowywania również nie powinien być dłuższy niż 3 miesiące.