Włosi przepadają za warzywami, z których potrafią wyczarować prawdziwe kulinarne cuda, a bakłażan odgrywa w ich kuchni bardzo ważną rolę.
Jest bohaterem m.in. parmigiany di melanzane, która jest rodzajem zapiekanki, najczęściej wegetariańskiej, z dodatkiem innych dodatków, takich jak pomidory, mozzarella, parmezan oraz świeże przyprawy. Grillowane plastry bakłażana, pokryte warstwą gęstego sosu i zapieczone pod serową pierzynką, stają się soczyste i nabierają kremowej konsystencji.
Sycylia słynie z caponaty – odmiany warzywnego gulaszu przyrządzanego na bazie posiekanych bakłażanów, selera naciowego, włoszczyzny i kwaśnych kaparów. To pyszne danie można podawać zarówno na gorąco, jak i po schłodzeniu. Caponata jest świetną i sycącą potrawą samą w sobie, może jej użyć jako dodatku do grillowanych mięs lub zajadać się gulaszem jedynie z chrupiącym pieczywem.
Oberżyna jest warzywem szczególnie cenionym w basenie Morza Śródziemnego. Odwiedzając słoneczną Grecję, warto spróbować tradycyjnej zapiekanki, która ze względu na smak nie ma sobie równych. Musaka składa się głównie z plastrów oberżyny, pomidorów oraz mielonego mięsa, przykrytych warstwą gęstego sosu beszamelowego i grubo tartego żółtego sera. Danie jest aromatyczne, sycące i po prostu przepyszne.
Maroko również może się pochwalić oryginalnym i niezwykle smacznym daniem z dojrzałych bakłażanów. Pokrojone w plastry warzywo marynowane jest w szarmuli – marynacie, potrafiącej zamienić zwyczajny smak warzyw, mięsa, a nawet zup w prawdziwy kulinarny rarytas. Marynata jest sporządzana z intensywnie pachnących przypraw, jak kumin, kolendra, pietruszka, chili, skórka cytrynowa i papryka. Zmieszane ze szlachetną oliwą tworzą gęsty sos o unikalnym smaku. Upieczone do miękkości bakłażany natarte wcześniej szarmulą zajada się zazwyczaj z chlebkiem naan lub świeżo ugotowanym ryżem.
W kuchni Bliskiego Wschodu oberżyna pełni bardzo ważną rolę. Przygotowuje się z niej sycące potrawy, gęste sosy, pasty i zapiekanki.
Liban, Syria i Egipt słyną z gęstej pasty baba ghanoush przyrządzonej z miąższu pieczonego bakłażana i sezamowej pasty tahini, doprawionej oliwą, solą oraz sokiem cytrynowym. O smaku i kolorze pasty decydują dodatki, np. czosnek, mięta, kumin albo mielona papryka. Tradycyjnie gotowa pasta spożywana jest z plackami chlebowymi, często dodaje się ją też do warzyw i grillowanych mięs.
To wszechstronne kulinarnie warzywo jest także ważnym składnikiem makluby –tradycyjnego dania arabskiego przyrządzanego z kawałków mięsa (kurczak, jagnięcina), ryżu oraz smażonych jarzyn oprószonych intensywną w smaku przyprawą baharat. Wszystkie składniki układane są warstwowo w garnku, zalewane bulionem i wolno duszone pod przykryciem. Gotową potrawę serwuje się w oryginalny sposób – przykrywając garnek dużym talerzem i wykładając zawartość do góry nogami. Przygotowana w ten sposób makluba jest soczysta, bardzo aromatyczna, a wszystkie składniki dosłownie rozpływają się w ustach. Pycha!