W sieci można spotkać się z wieloma przepisami np. na popularny humus, gdzie nazwy "ciecierzyca" i "cieciorka" stosowane są zamiennie. Nic więc dziwnego, iż wiele osób może nawet nie być świadomym różnicy, jaka pomiędzy tymi roślinami występuje. Brak rozróżnienia może doprowadzić chociażby do tego, że wykorzystamy nieodpowiedni składnik podczas przygotowywania danego przepisu, przez co efekt końcowy może nie być zadowalający. Zatem cieciorka a ciecierzyca - czy to to samo? Otóż absolutnie nie!
Ciecierzyca jest bardzo popularnym produktem spożywczym w krajach Bliskiego Wschodu. Obecnie z uwagi na to, że jest ona wykorzystywana jako substytut mięsa, staję się coraz popularniejszym składnikiem w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Warto jednak wiedzieć, że jest to roślina jednoroczna. W okresie kwitnienia, posiada piękne białe lub fioletowe kwiaty. Co ciekawe, ciecierzycę uprawia się nie tylko w Azji czy krajach arabskich, ale także na Słowacji czy w Austrii.
Ciecierzyca świetnie sprawdza się w kuchni, szczególnie w momencie, kiedy chcemy przygotować domowy falafel czy hummus. Jej nasiona są miękkie, więc z łatwością można je blendować. Weganie i wegetarianie często wykorzystują ciecierzycę jako zamiennik mięsa przygotowując z niej smakowite kotleciki lub pasztety. Co ciekawe, z nasion ciecierzycy produkuje się również mąkę. Może ona być wykorzystywana jako sposób na zagęszczenie zupy lub sosów.
Cieciorka również jest rośliną, jednak w przeciwieństwie do ciecierzycy, jest ona rośliną wieloletnią. Nie wymaga ona specjalnej uprawy, gdyż rośnie samotnie przy bezdrożach, a także w okolicy mocno nasłonecznionych stoków górskich. Cieciorka często mylona jest z ciecierzycą, aczkolwiek obie rośliny wydają nieco odmienne nasiona. W przypadku cieciorki są one chrupiące i nieco mniejsze, co warunkuje inne możliwości jej wykorzystania w kuchni.
Lekko brunatne, niewielkie i okrągłe nasiona cieciorki świetnie sprawdzą się w przypadku sałatek. Będą one nie tylko smaczne, ale także pięknie ją udekorują. Nasiona cieciorki znacznie łatwiej można rozgotować, niż ma to miejsce w przypadku ciecierzycy. Z tego też powodu nie zaleca się dodawania ich do np. gulaszu czy leczo. Cieciorkę najlepiej jest podawać w formie surowej, bez zbędnej obróbki termicznej, co pozwoli zachować estetykę i kształt drobnych nasionek.
Główna różnica między cieciorką a ciecierzycą to możliwości ich wykorzystania oraz właściwości. Cieciorka, to po prostu inna roślina. Jej nasiona znacznie różnią się od nasion ciecierzycy. Często są one mniejsze, aczkolwiek mają gładką powierzchnię i delikatnie się błyszczą. W przypadku ciecierzycy, można mówić o dużych, matowych i okrągłych nasionach. Nasiona cieciorki są także bardziej kruche i mięsiste. Poza tym, obie rośliny mają dość podobny smak i zastosowanie.