Roślina o leczniczych właściwościach, czyli babka jajowata, jest uprawiana w celu pozyskiwania z niej nasion i łupinek. Naturalnie występuje w okolicach Morza Śródziemnego - najwięcej jest jej w Hiszpanii. Jest bardzo dobrze przystosowana do wysokich temperatur i małych ilości wody. Ma owłosione liście o lancetowatym kształcie, a jej kuliste kwiatostany barwią się na jasnozielono lub żółto. Jej owoce to nasiona, a ich łupina jest bogata w związki śluzowe, korzystnie wpływające na pracę jelit. Obecność łusek to cecha, którą babka jajowata różni się od swojej popularniejszej siostry, babki płesznik.
Mając na uwadze to, tak niepozorna jest babka jajowata, właściwości, jakie reprezentuje, są naprawdę fenomenalne. Jej główną zaletą jest oczyszczanie jelit z zalegających tam złogów dzięki dużym zawartościom błonnika. Obecne w niej związki śluzowe wiążą wodę i toksyny, jednocześnie chroniąc powierzchnię śluzówki jelit. W przypadku biegunki roślina zbiera nadmiar płynów i pomaga w zwalczeniu dolegliwości. Pomaga również w zwalczaniu hemoroidów, żylaków pooperacyjnych oraz zaburzeń trawienia. Obniża cholesterol, ciśnienie krwi i stężenie cukru. Zapewniając uczucie sytości, pozwala ograniczyć ilość spożywanych kalorii, co jest niezwykle istotne dla osób z nadwagą. Babka jajowata ma również działanie osłonowe i probiotyczne. Często łączona jest z babką płesznik, dzięki czemu razem osiągają niesamowite efekty, ponieważ wtedy ich dobroczynne właściwości dopełniają się.
Widząc, w ilu formach sprzedawana jest babka jajowata, jak stosować tę roślinę pozostaje do wyboru osoby spożywającej. Najpopularniejszą postacią rośliny jest ususzony proszek, który dzięki zmieleniu jest przystępny i możliwy do użycia w wielu potrawach. Istnieją również granulki i tabletki farmakologiczne. Prawidłowe dawkowanie to od 5 do 10 łyżeczek nasion 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby dodać je do posiłku lub napoju- spożywanie samych suchych nasion może spowodować zablokowanie jelit. Przekroczenie dawki może spowodować wzdęcia i uczucie pełności. Natomiast jeśli chcemy babkę stosować tylko profilaktycznie, wystarczy kilka łyżeczek, raz dziennie.
Jeśli ktoś nie lubi przetworzonych produktów, warto łupiny babki jajowatej dodawać do napojów i posiłków. To świetny dodatek do koktajli, płatków, owsianki, zup, jogurtów, sałatek, owoców. Zagotowane nasiona, czyli tak zwany odwar oraz napar, czyli nasiona zalane gorącą wodą, to propozycje dla osób, które lubią sączyć prozdrowotne napoje.
Szerokie zastosowanie babki jajowatej w ziołolecznictwie sprawia, że jest ona niezwykle dobroczynnym uzupełnieniem diety. Jej wpływ na trawienie sprawia, że osoby z nadmiarowymi kilogramami i problemami z zaparciami mogą znaleźć pomoc w swoich dolegliwościach. Biorąc pod uwagę cenę oraz właściwości babki jajowatej, ma ona bardzo dobry stosunek efektów do wartości. Pamiętajmy tylko o tym, aby mieszać ją z wodą, żeby uniknąć zablokowania jelit. Muszą być to minimum dwa litry wody dziennie. Jest to najważniejsza zasada przy wszystkich produktach, które mają taką wysoką zawartość błonnika.