Ustawiaj preferencje żywieniowe
Twórz listy zakupów
Zachowaj sprawdzone przepisy
Oszczędzaj czas
Odkryj więcej funkcjonalności My Menu Plan tutaj!
Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Przyrządź razem z nami domowej roboty indyjski chlebek naan, czyli tradycyjne danie wschodnich kuchni: Pakistanu, Indii, Birmy, Bangladeszu i wielu innych. To wypiek, który idealnie komponuje się z potrawami Wschodu, np. indyjskimi, najlepiej zaś smakuje z różnego rodzaju sosami. Tradycyjnie chlebek naan przygotowuje się z pszennej mąki, klarowanego masła, jogurtu, wody i drożdży.
Na pierwszy rzut oka może przypominać grecką pitę albo włoską pinsę, jednak po bliższym przyjrzeniu się jego strukturze można wychwycić różnice. Placek naan to wypiek na bazie drożdży i mąki pszennej. Zjada się go rękami, odrywając fragmenty i chwytając nim kawałki mięsa lub warzyw w czasie posiłku.
Wyjątkowy smak i tekstura oryginalnego indyjskiego chlebka wynikają z tradycyjnego sposobu jego wypieku. Uformowane w kształt łezki fragmenty ciasta umieszcza się w specjalnym piecu tandoor opalanym drewnem. Chlebki, przyklejone do ścianek rozgrzanego pieca, nabierają dzięki temu lekko wędzonego aromatu, a na powierzchni mogą pojawić się czarne plamki. Idealnie przyrządzone pieczywo będzie chrupiące, a przy tym miękkie w środku.
Chleb naan: jak zrobić w warunkach domowych?
Chleb naan przepis, który powstał w dalekiej Azji może być naturalnie dostosowany do naszych realiów. Dlatego, gdy jest przygotowywany w warunkach domowych, nie trafia do pieca tandoor, tylko do zwykłego piekarnika. W niektórych przepisach na zaleca się też smażenie ciasta na patelni zamiast pieczenia. Chodzi o to, żeby rozgrzana powierzchnia patelni imitowała ściankę pieca - tak jak podczas pieczenia w oryginalnej recepturze.
Chlebek naan: do czego pasuje?
Zastosowanie tego wypieku może wykraczać poza dania kuchni indyjskiej. Bardzo dobrze pasuje do pikantnych gorących dań - jak curry, ale równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do sałatki, do zupy albo do sosów, past i dipów jako przekąska między głównymi posiłkami albo przystawka. To idealny dodatek do wielu dań - możesz wypróbować własne połączenia smakowe.
Dobry chlebek naan z czym by go nie podać na pewno Ci zasmakuje, jeśli będzie odpowiednio świeży. Przechowywany przez dłuższy czas, zazwyczaj twardnieje i traci swoje walory. Dlatego zaleca się, żeby zjeść go najpóźniej po dwóch - trzech dniach od przygotowania. Przepis na chlebek naan jest jednak prosty - przygotowanie indyjskiego specjału na bieżąco nie powinno zajmować ci zbyt dużo czasu!
W misce wymieszaj 2 szklanki mąki pszennej, 1 opakowanie drożdży instant, 2/3 łyżeczki soli i 1 łyżeczkę cukru. Dodaj ½ szklanki jogurtu i ½ szklanki wody do suchych składników. Wymieszaj, a następnie zagniataj ciasto ręcznie lub mikserem z hakiem, aż stanie się gładkie i elastyczne. Jeśli ciasto jest zbyt klejące, dodaj trochę mąki. Jeśli jest zbyt suche, dodaj odrobinę wody. Przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 1-1,5h, aż ciasto podwoi swoją objętość.
Po wyrośnięciu, krótko zagnieć ciasto, aby usunąć nadmiar powietrza. Podziel ciasto na 6-8 równych części i uformuj z nich kulki.
Rozwałkuj każdą kulkę na okrągły placek o grubości około 5 mm.
Rozgrzej patelnię na średnim ogniu. Piecz chlebki naan na suchej patelni przez 1-2 minuty z każdej strony, aż pojawią się bąbelki i lekko się zarumienią.
Opcjonalnie, po upieczeniu, posmaruj chlebki roztopionym masłem i posyp świeżo mielonym czosnkiem lub świeżymi ziołami, jeśli lubisz.