Tamaryndowiec to powszechna nazwa tropikalnego drzewa pochodzącego z Afryki. Roślina jest popularna dzięki swoim specyficznie wyglądającym owocom, które rosną na drzewie w formie strąków. Zawierają one soczyste nasiona otoczone dosyć kleistą, nieco kwaśną pulpą. Tamaryndowiec jest szczególnie popularny w kuchni tajskiej, południowoindyjskiej i filipińskiej. Wytwarza się z niego tzw. pastę tamaryndową, która zawiera skondensowany smak owocu. Pasta jest produktem szeroko dostępnym także w Polsce – można ją znaleźć w wielu sklepach z importowaną żywnością. Miąższ jest jak najbardziej jadalny, choć praktycznie w ogóle nie spożywa się go bez dodatków. Dlaczego? Mimo ciekawych aromatów jest po prostu zbyt kwaśny.
Pełna nazwa rośliny to tamaryndowiec indyjski. Nie należy jednak jednoznacznie utożsamiać jej pochodzenia z kontynentem azjatyckim. Według naukowców gatunek tego drzewa został sprowadzony z tropikalnych obszarów afrykańskich. Roślina potrafiła się dostosować do nowych warunków, dlatego też z powodzeniem może wzrastać w ciepłych rejonach Azji. Tamaryndowiec jest rośliną niezwykle wysoką. Może dorastać nawet do 30 metrów. Oprócz swojego znaczenia kulinarnego, miazga owocowa tamaryndowca wykorzystywana jest do polerowania powierzchni metalowych. W ten sposób buddyjscy mnisi troszczą się o elementy wyposażenia lokalnych świątyń. Z kolei w Meksyku chętnie spożywa się chłodzony, bezalkoholowy napój agua fresca, który może być serwowany z dodatkiem tamaryndowca.
Owoc na pierwszy rzut oka przypomina zamkniętego orzecha arachidowego. Jest jednak znacznie większy i najczęściej ma twardszą otoczkę. Łupinę otwiera się tworząc nacięcie na strąku. Skorupkę należy rozdzielić odchylając nożem jedną część. Można także nieco ją nacisnąć dłonią, aby ułatwić sobie dostęp do wnętrza. Następnie należy wydobyć pulpę ze strąków, pozbywając się elementów skorupki oraz długich włókien. Jak jeść owoce tamaryndowca? Tamaryndowiec owoc może być spożywany:
Pasta z tamaryndowca jest jednym z najważniejszych składników popularnego na całym świecie dania Pad Thai. W Indonezji strąkowy owoc wykorzystywany jest do podbicia smaku potrawy określanej jako Sambal Goreng. Na półwyspie indyjskim dużą popularnością cieszy się z kolei chutney tamaryndowe, czyli gęsty sos do serwowania z różnymi, azjatyckimi przystawkami. Z uniwersalności tamaryndowca korzystają także inne kuchnie świata, które doceniają ciekawy aromat i charakterystyczną kwaskowatość, jaką nadaje potrawom opisany przez nas owoc.