Gzik to swego rodzaju pasta, która była robiona jako tradycyjny przysmak głównie w Wielkopolsce. Z czasem zaczęła pojawiać się także na stołach w innych regionach Polski. Nic dziwnego! Gdy raz spróbujemy gzik z ziemniakami, będziemy chcieli jeść do cały czas. Ale można go podawać także z innymi daniami. Bazą pasty jest twaróg i śmietana. W lżejszej wersji możemy wykorzystać jogurt naturalny lub grecki. Oprócz tego w przepisie znajdują się także przyprawy i dodatki, których wybór tak naprawdę zależy od naszych preferencji smakowych. Przyrządzony gzik ma formę gęstej pasty, którą można wykorzystać do podania chociażby ziemniaków. Właśnie na Wielkopolsce są znane pyry z gzikiem, czyli nic innego jak ziemniaki z twarogową pastą. Jak przygotować gzik samodzielnie?
Jak zrobić gzik do ziemniaków i nie tylko? Przepis na gzik nie jest trudny. Mając przodków pochodzących z Wielkopolski, możemy spotkać się z przeróżnymi sposobami przyrządzania gziku. Nie znasz nikogo z tego regionu, a chcesz przygotować pyszny gzik? Nic trudnego! Wypróbuj nasz przepis. Przygotowanie pysznej pasty zajmie tylko chwilę.
Do przygotowania gziku potrzebujesz twaróg (najlepiej półtłusty), śmietanę 12% (dobrym wyborem jest także śmietana 18% oraz jogurt naturalny lub grecki) oraz przyprawy (sól i pieprz). To podstawowe składniki, które możesz wzbogacić dodatkami. Co wybrać? Możesz dodać do gziku szczypiorek, cebulkę, czosnek lub rzodkiewkę.
Ile dokładnie składników potrzeba? Kieruj się zasadą, która mówi by użyć 3 razy więcej twarogu niż śmietany. W kwestii przypraw i dodatków panuje pełna dowolność. Wszystko zależy od tego, co najbardziej lubimy.
By przygotować gzik, musimy rozdrobnić twaróg np. widelcem. Następnie dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy. Przyprawiamy, mieszamy i próbujemy, jaki jest w smaku. Doprawiamy tak długo, aż będzie najpyszniejszy. Jeśli chcemy dodać rzodkiewkę, szczypiorek lub cebulkę - siekamy je drobno w kosteczkę i dodajemy do mieszanki. Czosnek możemy zetrzeć na tarce lub przecisnąć przez metalową praskę. I gotowe!
Gzik najczęściej jest podawany z ziemniakami. Gotujemy je w mundurkach w całości. Dodajemy do nich sól. Gdy już się ugotują, kroimy je na pół i nakładamy na każdą połówkę obfitą porcję gziku. Jak inaczej jeść gzik? Z czym jeszcze można go podawać?
Kremowa pasta z twarogu sprawdza się świetnie także z pieczonymi ziemniakami. Możemy wykorzystać go także jako dodatek do obiadu. Wystarczy ugotować ziemniaki, udekorować je gzikiem, a do tego podać jajko sadzone lub ulubione mięso i pyszną surówkę. Wiosną warto wybrać młode ziemniaki, które z gzikiem są najlepsze! Te pomysły jednak sprowadzają się do przygotowywanych na różne sposoby ziemniaków. Czy można jeść gzik z czymś innym?
Oczywiście! Pasta z twarogu i śmietany sprawdzi się świetnie także na kanapki. Najlepiej smakuje z dużą pajdą świeżego chleba. Jest idealna dla dzieci. Można z nią przygotować kanapki do szkoły lub pracy. Oprócz tego można ją przygotować na grilla. Potraktuj go jako dip do grillowanego mięsa. Idealnie pasuje do grillowanej piersi z kurczaka, ale możesz wypróbować go także z innymi rodzajami mięsa.