Przygotowanie kiszonek - kapusty i chrupiących ogórków - w niektórych domach stało się już prawdziwą tradycją. Ustawione na półkach słoiczki z poszczególnymi produktami w zalewie octowej cieszą nie tylko nasze oczy, ale także i nasze podniebienia. Jednak warto zauważyć, że ocet wcale nie jest niezastąpiony! Jeśli planujemy przygotowanie kiszonek, wcale nie musimy go wykorzystywać. Jednymi z jego lepszych zamienników jest zdrowy i równie smaczny sok z cytryny lub niejodowana sól!
Kiszona kapusta jest praktycznie naczelnym produktem spożywczym w polskiej kuchni. Można wykorzystać ją w formie zwykłej sałatki, a także przygotować z jej udziałem zupy, pierogi i krokiety. Jej przygotowanie w domowym zaciszu - bez udziału octu - jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy wykorzystać niejodowaną sól!
Przygotowanie kiszonej kapusty bez octu jest wyjątkowo proste. W pierwszej kolejności wystarczy posiekać kapustę na mniejsze kawałki, a następnie wymieszać ze startymi na grubych oczkach 200 g marchwi. Następnie całość należy zasypać niejodowaną solą i pozostawić na 2 - 3 godziny. Na 1 kg poszatkowanej kapusty należy dodać od 18 do 20 g soli (1 łyżka). Dzięki temu kapusta będzie także zmiękczona. Kolejnym krokiem jest przełożenie jej do słoiczków. W osobnym garnku należy przygotować "solankę" czyli roztwór wody z niejodowaną solą - będzie ona pełniła rolę zalewy. Opcjonalnie, do słoiczków można także wrzucić liść laurowy i ziele angielskie. Następnie wystarczy zalać kapustę i lekką ugnieść ją w słoiczku. Co ciekawe, słoików nie zamykamy od razu. Można to zrobić dopiero po 2 dniach, kiedy kapusta zdąży się już ukisić!
Kiszenie ogórków bez octu również jest możliwe! Co więcej, zachowają one swoją chrupkość oraz wyjątkowy smak. Jeśli chcemy je przygotować, wystarczy wykorzystać sól oraz cytrynę - są to najlepsze zamienniki tradycyjnego octu!
Przygotowanie ogórków kiszonych bez octu również nie jest zbyt trudne. W słoiku wystarczy ustawić ogórki w pionowy sposób, a następnie dodać do nich obrane ząbki czosnki i - ewentualnie - koperek. Następnie pomiędzy ogórki należy wcisnąć pokrojone plasterki cytryny. Następnie całość należy zasypać solą tak, by przykryła ona cytrynę. Układamy kolejną warstwę ogórków i plasterków cytryny i ponownie zasypujemy solą. Cały słoiczek zamykamy i odstawiamy do "odpoczęcia".
Ocet nadaje kiszonkom specyficznego smaku oraz aromatu. Jednocześnie nie oznacza to, że ich przygotowanie bez dodatku octu nie jest możliwe. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji podczas przygotowywania solanki lub zasypywania solą ogórków i plastrów cytryny. To właśnie one w dużej mierze będą miały największy wpływ na zachowanie chrupkości oraz smaku kiszonek. Co więcej, pamiętajmy, że kiszonki bez octu również potrzebują czasu. Ich zbyt wczesne otwarcie może mieć niekorzystny wpływ na efekt końcowy, a nawet go całkowicie zepsuć.