Karambola, czyli owoc gwiazdka pochodzi z Indonezji, Filipin, Malezji, Bangladeszu oraz Sri Lanki. Ma delikatną, błyszczącą, gładką i cienką skórę o ciemnożółtej barwie. Po przecięciu w poprzek swoim przekrojem przypomina gwiazdę. Owoc ten ma zwykle długość od 6 do 13 centymetrów. W smaku przypomina słodkiego ananasa z nutką kwaśnej cytryny. Miąższ tego owocu ma jednak nieco jaśniejszy i lekko przezroczysty kolor. Oskomian pospolity wypełniony jest nasionami. Zwykle jest ich około 10 i mają brązowy lub czarny kolor.
Wszystkie powyższe cechy karamboli uzależnione są od jej odmiany. Podobnie, różny jest jej smak, w tym słodycz lub kwasowość. W zależności od tego dobierana jest ona do określonego rodzaju potraw. Pokrojony i pozbawiony skóry owoc, czasami trudno odróżnić od mango, winogron lub gruszki, wyróżnia go jednak smak. Jest o wiele bardziej kwaśny. Jeśli go spotkasz, już będziesz wiedział, że to właśnie karambola, owoc tropikalny, coraz częściej pojawiający się w polskiej kuchni.
Jest wiele sposobów, w jakie może być spożywana karambola. Owoc ten zwykle kojarzony jest z dekoracją napoi, drinków lub soków. Może być spożywany na surowo lub po obróbce termicznej. W postaci surowej znajdzie zastosowanie jako dekoracja, ale także jako składnik wszelkiego rodzaju napoi, drinków, smoothie, przecierów. Z kolei w wersji gotowanej, można jej użyć do przyrządzania puddingu, dżemu lub ciasta. Ten owoc w kształcie gwiazdy sprawdzi się także jako składnik sałatek. Może być w tym przypadku zastosowany w wersji surowej lub kandyzowanej. Nada im ciekawego wyglądu oraz nowego smaku. Będzie on idealnym składnikiem sałatki z owoców tropikalnych lub zwykłej sałatki owocowej.
Przed wykorzystaniem karamboli w kuchni należy ją dokładnie umyć, obrać i pokroić w plasterki. Trzeba także zwrócić uwagę, czy ten gwiezdny owoc, jest dojrzały, w przeciwnym wypadku będzie kwaśny. O dojrzałości świadczą przede wszystkim kolor oraz poziom twardości. Musi być on cały żółty, jedynie z niewielkim dodatkiem zielonego. Nie może być także zbyt dojrzały. Im żółtszy owoc, tym bardziej miękki, a tym samym przejrzały.
Karambola może być zastosowana w kuchni na wiele sposobów. Można go łączyć zarówno z innymi owocami, jak i daniami mięsnymi. Na początek warto spróbować połączyć go z innymi znanymi nam owcami egzotycznymi. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, powoli przyzwyczajające do nowego smaku. Najprostszym przepisem będzie sałatka z wykorzystaniem tego składnika, bananów, brzoskwiń, kiwi, wzbogacona odrobiną miodu. Danie to z pewnością sprawdzi się jako deser. Możliwe jest także dodanie do niej soku ananasowego i zmiksowanie. W ten sposób otrzymamy pyszne, zdrowe smoothie.
Innym sposobem, w jaki można wykorzystać karambolę, są ciasta. Jednym z nich jest popularny biszkopt, a głównym jego dodatkiem właśnie pokrojony owoc karamboli. Drugim, o wiele bardziej popularnym ciastem, do którego możemy użyć tego owocu, jest sernik na zimno. Aby go zrobić, potrzebne będą 4 opakowania galaretek w kolorach żółtym, zielonym oraz jedna w kolorze bezbarwnym. Kolorowe galaretki należy rozpuścić w połowie ilości wody wskazanej na opakowaniu, a następnie, po ich przestygnięciu, połączyć z serkiem waniliowym lub jogurtem naturalnym. Tak powstałe galaretki wlewamy kolejno do okrągłego naczynia. Na wierzchu układamy pokrojone owoce karamboli i zalewamy krystaliczną galaretką jedynie do wysokości lekko zakrywającej owoc.
Owoc karamboli można wykorzystać także jako dodatek do pieczeni, zastępując nim brzoskwinie, jabłka lub ananasa. W tej roli z pewnością sprawdzą się najbardziej dojrzałe egzemplarze, z uwagi na smak kontrastujący z wytrawnym charakterem potrawy. Karambola może zostać zmiksowana i podana jako sos do dania lub upieczona w kawałkach razem z mięsem.