Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
W tym roku po raz pierwszy w moim pięknym miasteczku, Wejherowie został zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Do tej pory musiałam jeździć aż do Gdańska, aby kupić lokalne specjały na świąteczny stół.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, bo poza stoiskami z pysznymi wyrobami czekało też sporo dodatkowych atrakcji dla dzieci. Można było spotkać wesołego Gwiazdora z akordeonem lub Anioły na szczudłach, które rozdawały dzieciom cukierki. Była też cała masa konkursów i zabawy.

Uwielbiam takie Jarmarki, bo często kupuję na nich produkty i wyroby które nie są normalnie dostępne w sklepach. Poza tym nic nie smakuje lepiej niż domowy chleb na zakwasie, swojska wędlina, wędzone ryby prosto z wędzarni i miód z pobliskiej pasieki – idealny do pierniczków.

WINIARY ZwZ

Było też stoisko z ręcznie wykonanymi stroikami świątecznymi i innymi ozdobami na choinkę. Bardzo lubię oglądać takie dekoracje, choć często staram się wykonać je samodzielnie. Uwielbiam  nie tylko gotować potrawy ale i dekorować stół świąteczny. Bywa, że  z pomocą przychodzi mi moja siostra.

Muszę koniecznie kupić pęczek jemioły. Zgodnie z tradycją powieszę go gdzieś pod sufitem lub nad progiem.

WINIARY ZwZ

Na kaszubskim Jarmarku nie mogło zabraknąć stoiska z rybami. Wędzone ryby rozchodziły się błyskawicznie. To było jedno z najbardziej obleganych stoisk. Pomimo, że do świąt pozostało jeszcze troszkę czasu musiałam kupić choć kilka ryb dla mojej rodziny. W moim domu ryby  wygrywają z wędliną, czy mięsiwem. Co roku mój wujek sam wędzi pstrągi  i szynki na święta i obdarowuje nas swoimi wyrobami. Nic nie zastąpi tego smaku.

Na straganach znalazłam też świeży czosnek oraz orzechy laskowe i włoskie , które zawsze kupuję na święta.

WINIARY ZwZWINIARY ZwZ

W Wigilię dominują u nas potrawy z rybami, grzybami i kapustą a w kolejne dni świąteczne  z pewnością będzie coś z gęsiny , którą kupię na tegorocznym Jarmarku. Można tu nabyć  tatar oraz smalec z gęsi, świeżą gęsinę oraz wiele innych wyrobów z gęsi kaszubskich.

Jest też stoisko z ślicznymi naczyniami, które mogą przydać się  na prezent.

WINIARY ZwZ

Nie może zabraknąć pachnących bochenków upieczonych na zakwasie i swojskiej wędliny, które rozchodziły się jak „świeże bułeczki” 

WINIARY ZwZ

Robiąc świąteczne zakupy nie mogę zapomnieć o słoiczku miodu, który jest potrzebny do pierniczków. Można pozwolić sobie też na odrobinę szaleństwa i kupić migdały lub maliny w miodzie – idelane do grzanek na śniadanie.

Mnie zaintrygowały słoiczki z pyłkiem pszczelim. Dowiedziałam się, że ma on ogromne wartości odżywcze. Poza tym działa odtruwająco i antydepresyjnie, reguluje trawienie i jest naturalnym antybiotykiem. Kupiłam kilka takich słoiczków i obdaruję nimi najbliższych w święta.

Na naszym  rynku można spotkać sympatyczne anioły, które czuwają nad dobrą atmosferą i stanowią ogromną frajdę dla wszystkich dzieci i roznoszą słodkie cukierki.

WINIARY ZwZ

Jest też stragan z kolorowymi łakociami  i piernikowa chatka, która od kilku dobrych już lat w okresie przedświątecznym pojawia się na naszym rynku i kusi wszystkie dzieci, w tym i moje ☺️ Pomimo, że sami pieczemy pierniczki, przynajmniej dwa raz musimy odwiedzić piernikową chatkę i kupić kilka pierników. Mój synek żałuje , że cała chatka nie jest z piernika, ale ja obawiam się, że taka do świąt by nie wytrzymała. W końcu nasze miasteczko liczy prawie 50 tysięcy mieszkańców i sporo w nim amatorów piernikowych łakoci ☺️

WINIARY ZwZ
Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty