Suszone owoce spełniają rolę zdrowych i smacznych alternatyw dla tradycyjnych łakoci. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne suszenie śliwek, czy też może na ich zakup w markecie, musimy zadbać o to, by były one składowane w odpowiednich warunkach. Suszone śliwki to smaczki, które nie lubią ani wilgoci, ani zbytniej ekspozycji na promienie słoneczne. Pamiętajmy również o tym, że suszone śliwki z natury są dość lepkie, a co za tym idzie, wszystko może przywierać do ich powierzchni.
W kwestii tego, jak przechowywać suszone śliwki, najważniejsze jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury. Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, intensywne promienie nie wpłyną na nie korzystnie. Zaleca się więc, by przechowywać suszone śliwki w temperaturze pokojowej lub nieco niższej. Odpowiednie będą dla nich chłodne i zacienione miejsca, w których będą sprytnie schowane przed słońcem.
Zastanawiając się, jak przechowywać suszone śliwki, warto zwrócić uwagę również na miejsce ich składowania. Przede wszystkim, suszone śliwki są narażone na szkodniki, a poniekąd także i na rozwój pleśni. Warto więc zapewnić im miejsce, w którym nie będą miały zbyt dużego kontaktu z wilgocią. Dobrym miejscem na ich składowanie są szafki kuchenne, jednak nie powinny one znajdować się bezpośrednio nad zlewem lub kuchenką. Jeśli jednak w szafkach nie mamy już miejsca, wówczas możemy przechować suszone śliwki na parapecie - o ile nie ma pod nim działającego kaloryfera, w piwnicy lub spiżarni, a także na balkonie - osłaniając je przed działaniem promieni słonecznych.
Kolejną kwestią, którą warto rozważyć, jest to, w czym przechowywać suszone śliwki? Jak już zostało to wspomniane, są one słodkie i przyciągają szkodniki. Co więcej, nie mogą być narażone na nadmierną wilgoć. Okazuje się, że suszone śliwki możemy bez większych problemów składować w plastikowych pojemniczkach - o ile mają one hermetyczne zamknięcie, ale także i w słoikach czy woreczkach próżniowych. Unikajmy przechowywania tych suszonych owoców w zwykłych woreczkach foliowych - nie zabezpieczą one ani przed wilgocią, ani także przed szkodnikami. Dodatkowo, pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu stanu suszonych śliwek. Teoretycznie, w takich warunkach mogą być one przechowywane przez rok, aczkolwiek może się zdarzyć, że niektóre z nich ulegną zepsuciu.
Przechowując suszone śliwki, musimy pamiętać o tym, by składować je osobno. Nie powinniśmy w jednym pojemniku przechowywać różnorodnych owoców suszonych. Może to mieć na ich smak i zapach wyjątkowo niekorzystny wpływ. Co więcej, jeśli zastanawiamy się jak przechować śliwki suszone tak, by zachowały swoje walory na dłużej niż rok, to możemy skorzystać z pakowania próżniowego. Polega ono na usunięciu nadmiaru powietrza np. z plastikowego woreczka. Dzięki temu śliwki suszone zachowają swoją świeżość nawet na 18 - 20 miesięcy!