Cytryny w lodówce zachowują swoją świeżość przez dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć, że zbyt długie przechowywanie cytrusów w takich warunkach może powodować utratę ich właściwości aromatycznych. Świeżą cytrynę najlepiej zatem trzymać w suchym, zacienionym miejscu. Do lodówki wkładamy jedynie owoc, który stracił swoją sprężystość lub został już przekrojony. Najlepiej, jeśli włożymy części cytryny do woreczków foliowych przeznaczonych dla żywności. Zapobiegnie to zsychaniu się odkrojonego fragmentu. Możemy także przerzucić owoc do pojemnika wypełnionego wodą. Nie należy jednak trzymać w ten sposób owoców dłużej niż przez kilka godzin.
Szczególnie w sezonie letnim lubimy przygotowywać pyszne dania, napoje chłodzące i orzeźwiające potrawy w plenerze. Jeśli jednym ze składników są cytryny, to musimy wiedzieć, w jaki sposób je transportować i przechowywać – aby zachowały swoją przydatność. Przede wszystkim cytryny nie powinny być przygniatane cięższymi przedmiotami. Nawet niewielkie uszkodzenia skórki przyczyniają się do szybszego psucia się owocu. Cytryny warto włożyć do papierowej torby lub materiałowego woreczka. Nie powinny być one zbyt długo transportowane w warunkach podwyższonej temperatury. Niewykorzystany, a rozkrojony owoc, możemy przełożyć do pojemnika z lodem – i następnie zabrać go z powrotem do domu.
Zakupione i odpowiednio trzymane owoce najczęściej pozostają świeże przez około tydzień. Po tym czasie zaczynają się kurczyć, rozmiękać i tracić swoje właściwości. Po kilkunastu dniach cytryna może zacząć się psuć, co będzie widoczne w postaci pojawiającej się pleśni. Taki owoc bezwzględnie musi zostać wyrzucony do kosza. Pamiętajmy, aby cytrusy trzymać w zacienionym i suchym miejscu. Obecność innych owoców w pobliżu, w tym intensywnie wydzielających etylen, przyczynia się do szybszego dojrzewania cytryn. Warto zatem pamiętać, aby oddzielić je do awokado, bananów, jabłek, pomidorów czy melonów.
Cytrynowy sok posiada dużą kwasowość, przez co może wchodzić w reakcję z różnego rodzaju pojemnikami i zasobnikami. Najlepiej zatem przelać go do szklanej butelki, a następnie włożyć do lodówki. W takiej postaci najlepiej spożyć sok w ciągu kilkudziesięciu godzin od przygotowania. Z kolei skórka cytrynowa, która została przez nas starta i niewykorzystana, może być z powodzeniem zamrożona w pojemniku lub bezpiecznym woreczku. Podobnie możemy zrobić z sokiem – przelewając go do tacki na lód i mrożąc w zamrażalniku. Mniej świeże cytryny możemy przerobić albo na sok, albo pozyskać z nich startą skórkę – co pozwoli nam wykorzystać te składniki w najbliższym czasie.
Cytryny, podobnie jak inne owoce cytrusowe, dosyć długo pozostają świeże. Kiedy są przechowywane w nieodpowiednich warunkach, to szybciej zaczynają tracić swoje właściwości. Szczególnie dotyczy to owoców rozkrojonych, które powinny być szczelnie zamykane i wkładane do lodówki. Z cytryn możemy pozyskać także sok oraz startą skórę, co umożliwi nam dłuższe użytkowanie tych składników w kuchni.