Podstawowym pytaniem, jest: czy można mrozić bób? Zwykle najlepiej smakuje on jako świeża przekąska, która zaskakuje walorami smakowymi. Jeśli jednak zależy nam na tym, by cieszyć się unikalnym smakiem bobu także w sezonie zimowym, to warto wiedzieć, że warzywo to nadaje się do mrożenia. Warto jednak wiedzieć, jakie odmiany i rodzaje wybrać, by przetrwały one przechowywanie w niskich temperaturach.
Warto jednak pamiętać o tym, że do tego procesu najlepiej sprawdzą się młode ziarenka z końca czerwca lub początku lipca. By je rozpoznać, można zwrócić uwagę na kolor i zapach. Młode ziarenka bobu są także nieco mniejsze i będą mieć jasnozielony odcień. Unikajmy zaś bobu o lekko szarawym odcieniu - najczęściej jest on oznaką tego, że warzywo jest przejrzałe.
Wiele osób zastanawia się czy można mrozić surowy bób? Nasionka wydają się być dość twarde i odporne na działanie niskich temperatur. Faktem jest, że można zdecydować się na mrożenie surowego bobu. Nie będzie to zbyt wymagające zadanie, gdyż wystarczy ułożyć ziarenka w pojemniczkach czy woreczkach, a następnie wstawić do zamrażalki. Jednak warto się zastanowić czy warto? Mrożenie surowego bobu, który nie został wcześnie poddany blanszowaniu, stwarza ryzyko tego, że tuż po odmrożeniu warzywo straci swoje pierwotne walory. Co więcej, zamrożony, surowy bób znacznie ciężej będzie obrać z łupin.
Kwestia tego, jak mrozić bób nie jest zbyt skomplikowana. Do całego procesu potrzebne nam będą - oprócz warzywa - także:
Co więcej, zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, warto poddać bób blanszowaniu. Wystarczy na około 1-2 minuty wrzucić go do wrzątku, a zadbamy o to, by proces mrożenia nie wpłynął negatywnie na strukturę i smak warzywa.
Zblanszowany bób trzeba w pierwszej kolejności odsączyć z wody. Pamiętajmy, że proces blanszowania jest krótki. Nie chodzi w nim o to, by całkowicie ugotować warzywo, a jedynie by go "uodpornić" na działanie niskich temperatur. Po zakończeniu tego procesu, wystarczy:
Tak zapakowany i zamrożony bób możemy przechowywać nawet przez sześć miesięcy. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy z warzywa skorzystać, to nie powinniśmy wrzucać zamrożonego bobu, od razu do wrzątku. Warzywo powinno zostać w pierwszej kolejności rozmrożone, a następnie gotowane przez około 20 - 25 minut. Dzięki temu bób będzie w stanie zachować swoją mięsistość. Warzywo to, po odmrożeniu, można także upiec w piekarniku lub zdecydować się na jego ugotowanie na parze.