Zbieranie grzybów jest o wiele bardziej przyjemne od ich czyszczenia. Ale nie ma innej opcji, jak już się z grzybami do domu wróciło. O tym, jak czyścic grzyby, a czego robić się nie powinno, przeczytacie dalej.

Kiedy czyścić grzyby?

Nie odkładaj czyszczenia na potem. To pierwsza zasada, której trzeba się trzymać, aby z zebranych grzybów mieć największy pożytek. Grzyby im świeższe, tym łatwiejsze do oczyszczenia. Od razu po grzybobraniu oczyszczamy grzyby z piasku i liści. Dokładnie sprawdzamy, czy grzyby nie mają dzikich lokatorów. Jeśli znajdziemy robaczywego grzyba, powinniśmy go od razu wyrzucić, by zminimalizować ryzyko przejścia robaczków na inne okazy. Reszta grzybów, które ocenimy na zdrowe, trafia do czyszczenia.

grzyby-dyptyk-3.jpg ZWZ WINIARY

 

Jak czyścić grzyby?

Sposób czyszczenia grzybów zależy od tego, co chcemy z nimi zrobić po oczyszczeniu. Jeśli planujemy przyrządzić z nich zupę lub inne danie, możemy je wypłukać pod bieżącą wodą, a trudniejsze zabrudzenia zeskrobać za pomocą nożyka.

Grzyby przeznaczone na suszenie lub mrożenie nie powinny być myte. Trzeba zdjąć z nich wszystkie listki czy igły i przetrzeć wilgotną szmatką. Można też wyczyścić je pędzelkiem.

grzyby-dyptyk-4.jpg

 

Co z maślakami?

Maślaki, zwłaszcza te zebrane tuż po deszczu, to ciężki grzyb do suszenia. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i foliowe rękawiczki (aby nie zabrudzić dłoni, bo trudno będzie je potem domyć), bo to bardzo smaczne grzyby. Po oczyszczeniu kapelusze maślaków powinno się obrać ze skórki.

grzyby-dyptyk-2.jpg ZWZ WINIARY

Jeśli mamy z maślakami problemy, można na kilka godzin zalać je zimną wodą z solą (wcześniej usuwamy listki i igły oraz przycinamy nóżki). Dzięki temu pozbędziemy się z grzybów śluzu i łatwiej będzie je oczyścić i obrać.

Jak oczyścić kurki?

Kurki przez swoje blaszki są trudne do czyszczenia. Ale jest sposób, by w zupie czy innym daniu nie zaskoczyły nas drobinki piasku.

grzyby-IMG_1890.jpg ZWZ WINIARY

Czyszczenie kurek:

  1. Czyścimy kurki z listków, mchu i innych łatwych do usunięcia zabrudzeń.
  2. Przekładamy kurki do miski, posypujemy solą, zalewamy wrzątkiem (kurki będą się unosić w wodzie, drobinki piasku – opadać na dno).
  3. Odstawiamy na kilka minut. Od czasu do czasu delikatnie mieszamy.
  4. Wyławiamy kurki łyżką cedzakową.

Gdyby kąpiel nie przyniosła oczekiwanych efektów, operację można powtórzyć :)

Na wszystkich, którzy cierpliwie i dokładnie oczyścili swoje grzyby, czeka pyszna nagroda, na przykład w postaci aromatycznej zupy grzybowej. Smacznego!

krem-z-kurek-IMG_1758.jpg ZWZ WINIARY

Sprawdź też inne nasze wpisy, z których dowiesz się wszystkiego o tym, jak radzić sobie w kuchni!

Autor: Agata

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty