Gałka muszkatołowa to bardzo wyrazista, charakterystyczna przyprawa o korzennym posmaku. Jest szeroko wykorzystywana w kulinariach, przede wszystkim w postaci świeżo sproszkowanej. Dodaje się ją chociażby do pierników, sosów pieczeniowych i dań mięsnych. W okresie zimowym gałka stanowi jeden z podstawowych składników mieszanki korzennej. Gałka muszkatołowa cechuje się ostrym smakiem z wyczuwalną nutą cierpkości. Sama w sobie nie może być dodatkiem, który zdominuje danie pod kątem wyczuwalnego aromatu. W większości przypadków dodaje się jedynie odrobinę startej gałki, aby podbić ogólny smak potrawy. Ciężko sobie bez niej wyobrazić świąteczne wypieki, gulasze mięsne czy dania z grzybami. Czy da się w ogóle ją zastąpić?
Jednym z pomysłów na to, czym zastąpić gałkę muszkatołową, jest wykorzystanie innych przypraw korzennych. Na pierwszy plan wychodzi cynamon. Ma podobny kolor oraz zapach do gałki, a co najważniejsze, prawdopodobnie będziemy posiadać saszetkę tej przyprawy w kuchennym zasobniku. Cynamon jest nieco słodszy od gałki, a także cechuje się typowo drzewnym aromatem. Jest jedną z najlepszych alternatyw dla nasion muszkatołowca, szczególnie w przypadku przygotowywania deserów. Jeśli gotujemy danie wytrawne, warto wówczas poszukać innych zamienników. Kolejnym pomysłem na to, czym zastąpić gałkę muszkatołową, jest zastosowanie kardamonu. To niezwykle wyrazista przyprawa o lekko cytrusowej nucie. Jest bardziej intensywna w smaku, dlatego należy bardzo ostrożnie ją dawkować. Optymalnie, jeśli dodamy mniej więcej połowę objętości gałki podczas dozowania.
Jeśli nie mamy pod ręką saszetki sproszkowanego kardamonu albo świeżej laski cynamonu, dobrym pomysłem będzie zastosowanie niewielkiej ilości goździków, anyżu lub gotowej mieszanki korzennej. Aby podbić smak potrawy i dodać jej bardziej wyrazistej formy, warto również zastosować sos pieczeniowy ciemny WINIARY - być może posiadamy go w szafce z przyprawami. Wystarczy wówczas potraktować proszek jako przyprawę, dodając niewielką podczas gotowania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnej esencji typu przyprawa w płynie MAGGI - co pozwoli wydobyć głębię aromatu z przygotowywanych posiłków.
Wiele roślin korzennych posiada podobną linię smakową, która może w pewien sposób kojarzyć się z aromatem gałki. Bez wątpienia takim produktem jest imbir, najlepiej w postaci świeżego pędu pociętego w drobne cząstki. Dodaje on nieco pieprznego, soczystego smaku - czyli podobnie jak gałka - do różnego rodzaju dań. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie te zamienniki nieco różnią się od gałki muszkatołowej, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na ich proporcje. Najbezpieczniej jest dodać ich mniej niż zastosowalibyśmy oryginalnej gałki. Dzięki tym wskazówkom możemy odratować wypieki, sosy, gulasze, które w oryginalnym przepisie wymagałyby dodania korzennej przyprawy. Warto eksperymentować!