Sprawdza się on podczas przygotowywania ciast, deserów oraz innych, słodkich wypieków. Oczywiście, cukier waniliowy jest produktem łatwo i ogólnie dostępnym. W sklepach można znaleźć niewielkie saszetki jak np. cukier wanilinowy WINIARY, które zwykle nie kosztują zbyt wiele. Niemniej jednak warto mieć na uwadze także to, że możemy przygotować taki dodatek w domu, własnoręcznie! Z pewnością jego późniejsze wykorzystanie, będzie jeszcze bardziej satysfakcjonujące!
Niewielkie kryształki cukru waniliowego, które przesycone są słodkim smakiem i aromatem wanilii to idealna wizja produktu, który zwykle kupowaliśmy w marketach spożywczych. Jednak, dlaczego nie skorzystać z możliwości przygotowania go we własnym zaciszu domowym i w znacznie większej ilości? Cały proces zajmie jedynie kilka chwil, a domowy cukier waniliowy zachwyci swoimi walorami smakowymi!
Przepis na domowy cukier waniliowy jest wyjątkowo prosty i wymaga jedynie minimalnego zaangażowania. Jak łatwo można się domyślić, domowy wyrób nie będzie zawierał żadnych konserwantów czy ulepszaczy smaku, a dzięki temu będzie można zachować jego autentyczność! Do jego przygotowania potrzebne nam będą jedynie 2 składniki: cukier (około 250 gramów) oraz 3 laski prawdziwej wanilii. Oczywiście są to domyślne proporcje. Jeśli zależy nam, by przygotować więcej domowego cukru waniliowego, to analogicznie proporcje te także możemy zwiększyć.
Cukier waniliowy - jak zrobić? Otóż nie będzie to skomplikowane! Najważniejsze jest to, by aromat prawdziwej wanilii wniknął głęboko w strukturę kryształków cukru. Oto prosty przepis, na domowy cukier waniliowy krok po kroku:
Po zapakowaniu do słoiczka cukru z nasionkami wanilii wystarczy odczekać około 2-3 dni, zanim nabierze on pełnego aromatu i smaku.
Domowy cukier waniliowy powinien być przygotowany tak, by sprostał naszym oczekiwaniom. Jeśli zależy nam na znacznie większej aromatyczności, wówczas pokrójmy wydrążone laski wanilii na nieco mniejsze fragmenty i również dodajmy je do słoiczka. Dodatkowo, możemy zwiększyć domyślną ilość, wykorzystując nie 3 a 4 laski wanilii na 250 gram cukru. Pamiętajmy także o tym, żeby nie korzystać z cukru pudru. Dlaczego? Otóż jest on wyjątkowo miałki, a także dość słabo chłonie aromat. Taki cukier waniliowy może więc nie być zbyt udanym wyrobem. Podczas pakowania cukru do słoiczka, upewnijmy się, że jest on dokładnie osuszony. Cukier pod wpływem wilgoci lubi się zbrylać, a w takich warunkach oddanie aromatu wanilii będzie niemożliwe.