Przemiany w podejściu do ochrony środowiska widać na każdym kroku - nawet w kawiarniach i restauracjach, gdzie plastikowe rurki zostały zastąpione przez te wyprodukowane z papieru. Jednym z nurtów wpisujących się w te trendy jest idea zero waste. Na czym to polega i jak działa w praktyce? W artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Wiele osób o tym kiedyś słyszało, ale pewnie nie każdy wie dokładnie na czym polega ta postawa. Tymczasem sprawa jest prosta. Ruch zero waste wziął się ze sprzeciwu wobec nadmiaru śmieci, które regularnie produkujemy. Recykling skupia się na segregowaniu odpadów, natomiast zero waste zakłada walkę z marnotrawstwem. Można to robić na wiele sposobów. Warto wymienić tutaj przede wszystkim:
Te wszystkie działania składają się na zero waste, co oznacza zredukowanie ilości generowanych śmieci do zera. W rzeczywistości jest to bardzo trudne, jednak samo ograniczenie odpadów dzięki zmianie codziennych nawyków już można uznać za duży sukces.
Równolegle z pojęciem zero waste funkcjonują takie określenia jest "no waste" czy "less waste", które odnoszą się do tej samej idei. Można zatem uznać je za synonimy, ponieważ nawołują do analogicznych czynności.
Na co dzień można wdrażać zero waste co znaczy, że nie będziesz wyrzucać tego, co jeszcze można wykorzystać. Drugie życie można dać wielu pozornie nieprzydatnym odpadkom. Opróżnione słoiki łatwo jest ponownie zapełnić, przygotowując własne przetwory. Zniszczone ubrania w kilka chwil przerobisz na ścierki. Puste plastikowe butelki łatwo zamienisz w doniczkę, zbiornik na deszczówkę lub konewkę. Inne opakowania mogą służyć także do wykonywania prac plastycznych przez dzieci. Odrobina kreatywności wystarczy, żeby zrobić dosłownie coś z niczego!
Zamiast przerabiać jednorazowe opakowania na coś innego, można po prostu z nich nie korzystać wtedy, gdy tylko jest to możliwe. Dlatego jeśli idziesz kupić na przykład warzywa i owoce, pamiętaj o własnej torbie! Wiele dobrego dla środowiska można zrobić odpowiedzialnie konsumując napoje. Woda mineralna w plastikowych butelkach może być zastąpiona przez wodę z kranu - na przykład w specjalnych butelkach filtrujących. Mając w domu saturator, przygotujesz także wodę gazowaną lub gdy dodasz odpowiedni syrop, także gazowany napój smakowy.
Idea zero waste nie kończy się na doborze opakowań. Planując przygotowywanie posiłków, należy pamiętać także o innych ważnych sprawach. Chcesz ograniczyć marnotrawienie zasobów? Pamiętaj o tych zasadach.
Mniej odpadów to lepszy komfort życia dla innych, dzięki zatrzymaniu destrukcji środowiska naturalnego.
Praktykowanie idei zero waste może przynieść wiele korzyści dla środowiska naturalnego. A żeby to robić, nie musisz wywracać całego życia do góry nogami. Wystarczy stosować się do podstawowych zasad i można stać się z dnia na dzień bardziej eko właściwe bez żadnych niedogodności. Nie zapominaj też o segregacji odpadów!