Nasiona maku wyróżniają się niewielkim rozmiarem i szaro-błękitną barwą. Rosną i dojrzewają w makówkach, które z kolei są owocami niewielkiej jednorocznej rośliny, charakteryzującej się pięknymi kwiatami o delikatnych płatkach. Dobrze wysuszone ziarenka maku można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez długi czas i wykorzystać w dowolnej chwili do przygotowania wielu wspaniałych dań, a zwłaszcza wypieków oraz tortów. Efektownie wyglądające drobniutkie nasionka doskonale nadają się również do ozdoby np. pieczywa, rogali albo ciasteczek. Jednak prawdziwie wyjątkowy smak maku uzyskuje się dopiero po parzeniu oraz dodaniu odpowiednich przypraw. Warto wiec wiedzieć, jak sparzyć mak, żeby stanowił pyszny składnik wszelkich wypieków tj. ciasto z makiem i jabłkami lub ciasto z makiem i nutellą.
Zanim mak stanie się składnikiem pysznego makowca czy masy tortowej musi zostać wcześniej wyparzony. Po obróbce termicznej straci swoją goryczkę, równocześnie nabierając wilgoci, dzięki czemu będzie go łatwiej zmielić i utworzyć z niego jednolitą masę. Mak zazwyczaj parzymy w wodzie albo w mleku. Wybór płynu zależy od tego, do jakiej potrawy zamierzamy go zastosować. Do przygotowania masy makowej na strucle, drożdżowce i babki lepiej użyć mleka. Jeśli do ciasta dodajemy nie mielone nasionka, lepiej by były wyparzone w samej wodzie. Aby wydobyć z nasion więcej smaku lub nadać im bardziej konkretnego aromatu, pod koniec parzenia można dodać odrobinę wanilii, czy kilka kropelek aromatu np. migdałowego.
A jak parzyć mak? Przede wszystkim najpierw należy go dobrze wypłukać. Możemy przesypać ziarenka na bardzo drobne sitko i przelać chłodną wodą. Jeśli nie mamy odpowiednio gęstego cedzaka, możemy do tego celu wykorzystać gazę. Mak można także zalać w garnku wodą, wymieszać i zlać wodę z wierzchu, gdy nasiona opadną na dno,
Umyte ziarna umieszczamy w garnku i zalewamy wrzącą wodą lub mlekiem. Najlepiej zastosować następujące proporcje: 2 garnuszki płynu na 1 garnuszek maku. Ziarenka gotujemy na małym ogniu przez około 20-30 minut, często mieszając, by się nie przypalił. Gotowy mak odsączamy na sitku.
Masa makowa używana do ciast nie powinna być sypka, lecz nieco wilgotna i dość zwarta. Wtedy mamy gwarancję, że np. makowiec po ukrojeniu nie będzie się rozpadał. Przygotowanie maku na masę według przepisu naszych babć jest nieco bardziej czasochłonne, ale za to daje wspaniałe rezultaty. Umyte nasiona wsypujemy do garnka z gorącym mlekiem i gotujemy około 5-8 minut na małym ogniu, ciągle mieszając. Następnie garnek należy odstawić w ciepłe miejsce, przykryć pokrywką i pozostawić na około 4 godziny. Przez ten czas mak zdąży napęcznieć i zmięknąć.
Odsączone ziarna mielimy dwukrotnie przez najdrobniejsze sitko maszynki. Do tradycyjnej masy makowej wsypuje się posiekane orzechy włoskie, rodzynki, starte jabłko winne, skórkę z cytryny oraz aromat migdałowy. Odpowiednią gęstość masy zapewni dodanie piany z białek, trochę miodu i roztopionego, ostudzonego masła. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników mamy gotową klasyczną masę makową, idealnie nadającą się do przygotowania różnorodnych wypieków: wybornego makowca, aromatycznej gwiazdy drożdżowej, klasycznego sernika z makiem, efektownie wyglądającej babki czy delikatnych i rozpływających się w ustach bułeczek.