Dobre towarzystwo zebrane, zabawa rozkręca się w najlepsze, na stole obok przekąsek ląduje butelka wina ale… nagle się okazuje, że nie ma jej czym otworzyć. Wielu z nas było już w takiej sytuacji. Zastanawiamy się wtedy nad stosunkowo bezpieczną metodą dostania się do ukrytego wewnątrz napoju. Jak otworzyć wino bez korkociągu? Oto kilka skutecznych sposobów!

Korek do butelki

Jednym z najpopularniejszych sposobów dostania się do wina jest wepchnięcie korka do środka butelki. Potrzebny jest do tego długi i wytrzymały przedmiot. Świetnie się nada np. grubszy trzonek widelca czy noża, uchwyt szczoteczki do zębów, śrubokręt czy grubszy marker. Stawiamy butelkę na twardym podłożu i przytrzymujemy ją tak, żeby się nie kołysała. Jedną ręką łapiemy butelkę, a drugą powoli wpychamy korek, aż wpadnie do środka.

But lub książka w miękkiej okładce

Może się zdarzyć, że nie mamy pod ręką niczego twardego, nadającego się do wepchnięcia korka. Jak otworzyć wino w takiej sytuacji? Najlepiej za pomocą buta. Wkładamy do niego butelkę tak, żeby stała w miejscu gdzie zazwyczaj jest nasza pięta. Łapiemy but za drugą cześć i cierpliwie uderzamy nim o powierzchnię pionową (np. ściana, pień drzewa), aż korek się wysunie i wypadnie. Zamiast buta możemy również użyć grubszej książki w miękkiej okładce, żeby zamortyzować uderzenie szkła o twardą powierzchnię i zapobiec rozbiciu butelki.

Nożyczki z ostrymi końcówkami

W momencie, gdy zastanawiamy się, jak otworzyć wino bez otwieracza, z pomocą mogą nam przyjść nożyczki. Jest to dość prosty i wielokrotnie sprawdzony sposób. Otwieramy nożyczki tak, żeby ostrza tworzyły kąt prosty. Jedną ręką trzymamy butelkę, a drugą wbijamy ostrą końcówkę w korek tak głęboko, jak tylko możemy. Następnie zaczynamy kręcić powoli, wykręcając korek i podważając w taki sposób, aby wysuwał się do góry. Podobnie możemy otworzyć wino za pomocą noża z wąskim i szpiczastym ostrzem, jednak należy uważać, by się ono nie złamało.

Mały palnik lub zapalniczka

Choć jest to skuteczna metoda, może okazać się bardziej ryzykowna niż pozostałe, ponieważ pod wpływem ciśnienia butelka może pęknąć. Dlatego też, otwierając butelkę za pomocą ognia, należy być bardzo ostrożnym. Jak otworzyć wino płomieniem? Jedną ręką butelkę trzymamy przez ściereczkę, a drugą podgrzewamy zapalniczką szyjkę tuż pod korkiem, aż się wysunie. Ważne jest to, aby butelkę trzymać w taki sposób, by wystrzeliwany korek nie stwarzał zagrożenia dla nas, ani dla osób znajdujących się wokoło.

Kołki i wkręty

Korek bardzo szybko można wyciągnąć przy pomocy kołka lub wkrętu z długim gwintem. Najłatwiej jest użyć w tym celu kołek z hakiem (dokładnie taki, jakich używamy zazwyczaj np. do wieszania szafek, donic z kwiatami), ponieważ można go nim wyjąć korek użycia dodatkowych narzędzi. Wkręcamy kołek w środek korka, a następnie obcęgami lub kombinerkami ciągniemy w górę. Jest to jeden z najskuteczniejszych i bezpiecznych sposobów który warto wykorzystać, gdy zastanawiamy się, jak otworzyć wino bez korkociągu.

Scyzoryk lub mały nożyk

Do wina można się też dostać nawet za pomocą scyzoryka. Jak otworzyć wino w ten sposób? Trzeba końcówką narzędzia wydłubać korek, kawałek po kawałku. Ta metoda jest skuteczna, jednak ma pewne wady, gdyż jest czasochłonna, a do znajdującego się w butelce wina mogą wpaść kawałki korka. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości otwarcia butelki, wydłubujmy korek z jednej strony, a potem próbujemy podważyć resztę, by zminimalizować dostanie się do środka fragmentów korka.

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty