Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Jesień to czas, kiedy w ogrodach i na polach dojrzewają jedne z bardzo lubianych warzyw – dynie. Stragany i sklepowe półki uginają się pod ich ciężarem, a różnorodność gatunków, kolorów i rozmiarów może przyprawić niejednego laika o zawrót głowy. A tymczasem dynie to warzywa uniwersalne. Można z nich przygotować wiele wspaniałych potraw. Warto przy tym wiedzieć, jak obrać dynię i ją przyrządzać?

Różne rodzaje dyń

Te olbrzymie mogą ważyć nawet 200 kg i mieć ponad dwa metry w obwodzie, natomiast owoce najmniejszych odmian mieszczą się w dłoni. Dynie były uprawiane przez człowieka już 3000 lat przed naszą erą i stanowiły pożywienie nie tylko dla ludzi, ale także dla hodowanych przez nich zwierząt. Jadalną częścią dyni jest warstwa twardszego miąższu znajdująca się przy skórce oraz pestki, które są źródłem wielu cennych witamin minerałów i pełnowartościowych tłuszczów roślinnych.

Dynie to rośliny jednoroczne. Mają kilkumetrowe płożące się łodygi z wąsami czepnymi. W zależności od odmiany, ich owoce znacznie się od siebie różnią pod względem rozmiarów, masy, koloru skórki, kształtu i koloru. Wśród nich wyróżniają się dynie ozdobne, które są zazwyczaj niewielkie, ale charakteryzują się fantazyjnymi kształtami i wielokorową skórą.

Jak obrać dynię?

Większość odmian wymaga obrania ze skóry przed spożyciem. Jednak są małe wyjątki. Hokkaido, dynia piżmowa, kabocha, delicata – to różne odmiany dyń jadalnych, których skórka po obróbce cieplnej staje się miękka i smaczna. Te dynie w całości można wykorzystać do gotowanych i pieczonych potraw. Świetnie nadają się także do przygotowania miksowanych potraw, takich jak krem dyniowy, placuszki albo dżemy.

Dynie, których skóra jest zbyt twarda, przez co nie nadają się do spożycia, można obrać na kilka sposobów. Najbardziej popularne jest podzielenie na mniejsze kawałki. Do tego celu wybieramy duży i dobrze zaostrzony nóż, którym odcinamy końcówki warzywa. Następnie przekrawamy je na pół i zabieramy się za wydrążanie dyni. Ze środka usuwamy wszystkie pestki, najlepiej za pomocą dużej łyżki. Resztę kroimy na grube paski, które obieramy ze skórki mniejszym nożem.

Jednak czasami się zdarza, że nawet kiedy dynia jest dojrzała, ma wyjątkowo twardą skórkę. Jak obrać taką dynię? Najłatwiej podzielić ją na kawałki, usunąć pestki i włożyć do piekarnika. Dynię pieczemy w temperaturze 180°C przez około 30 minut lub do miękkości miąższu, a następnie wykładamy na duży talerz i pozwalamy ostygnąć. Miąższ podpieczonej dyni łatwo daje się oddzielić od skóry za pomocą dużej łyżki.

Popularne potrawy z dyni

Niemal wszystkie odmiany dyni charakteryzują się delikatnie słodkim miąższem, który można wykorzystać w kuchni do bardzo wielu różnorodnych potraw. Przede wszystkim przygotowuje się z nich aromatyczne zupy-kremy, które są nie tylko bardzo smaczne, ale także mają działanie rozgrzewające. Warzywo to dobrze sprawdza się w połączeniu z mięsami, tworząc oryginalne potrawy np. curry, gulasze, zapiekanki, leczo. Mniejsze odmiany dyń (np. hokkaido) idealne nadają się do faszerowania zarówno mięsem mielonym, jak i innymi warzywami.

Jest to także warzywo, które doskonale nadaje się do marynowania. Dynia w zalewie octowej, albo aromatyczna dynia w zalewie słodko kwaśnej to przetwory idealnie pasujące jako dodatek do wędlin, sałatek, makaronów i… niektórych deserów. Z dyni, w połączeniu z kwaskowatymi jabłkami, można także przygotować znakomite dżemy i konfitury, którymi będziemy się mogli cieszyć do następnego sezonu dyniowego. Dynia – choć jest warzywem – to często używana jest do przyrządzania wypieków i deserów. Warto więc wypróbować przepisy z dyni np. na aromatyczną szarlotkę z dodatkiem dyni, soczystą babkę z bakaliami, słodkie bułeczki czy popularne w okresie jesienno-zimowym ciasto dyniowe.

Ciesz się gotowaniem z Winiary | Produkty Winiary

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty