Dynie są typowo jesiennymi warzywami, dojrzewającymi akurat w okolicy święta Halloween. Charakteryzują się kulistym lub podłużnym kształtem oraz kolorową, twardą skórą, otulającą delikatny, jadalny miąższ i liczne pestki. W październiku i listopadzie na straganach czy sklepowych półkach można znaleźć przeróżne rodzaje dyń – od niewielkich, poprzez takie o fantazyjnych kształtach, po duże, nawet kilkunastokilogramowe. Które z nich najlepiej sprawdzą się w roli dyni halloweenowej?
Do wydrążenia najczęściej wykorzystujemy duże i okrągłe owoce dyni jadalnej. Najpopularniejsza do wycinania jest dynia zwyczajna, charakteryzująca się intensywnie pomarańczową i równomiernie podzieloną skórką. Wyciągnięte z jej wnętrza pestki można wysuszyć, a z miąższu przygotować znakomite potrawy np. rozgrzewającą zupę dyniowo-imbirową.
Wycinanie dyni wbrew pozorom wcale nie jest czynnością trudną. Wystarczy mieć odpowiednie narzędzia, dzięki którym będziemy mogli wykroić z twardej skóry interesujące nas kształty. Do najprostszych form wystarczy użyć kilku ostrych noży o różnych rozmiarach. Jeśli zaś planujemy wykroić bardziej skomplikowany wzór, powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne zestawy narzędzi do wycinania dyni. Wśród nich, oprócz nożyków, znajdują się także ząbkowane łyżki ułatwiające usuwanie miąższu, małe piły idealne do wykrawania precyzyjnych wzorów oraz narzędzia do grawerowania detali.
Jeśli chcemy wykroić efektowny lampion, ale nie mamy pomysłu na oryginalny kształt, wówczas możemy skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach internetowych i w sklepach z gadżetami. Wybrany szablon przykładamy do powierzchni dyni i za pomocą ołówka lub cienkopisu szkicujemy wzór. Często takie szablony znajdują się w zestawie z plastikowymi narzędziami do wykrawania, które mogą być używane również przez dzieci, oczywiście pod czujnym okiem dorosłych.
Aby zaskoczyć znajomych oryginalnym halloweenowym lampionem, wybraną dynię myjemy, wycieramy do sucha i ustawiamy ogonkiem do góry. Na powierzchni warzywa szkicujemy lub kopiujemy interesujący nas wzór. Dopiero teraz przystępujemy do wycinania. Najpierw odcinamy górną część z ogonkiem. Cięcie robimy pod kątem tak, żeby powstała w ten sposób pokrywka nie wpadała później do pustego środka. Powinno być ono też na tyle duże, żebyśmy mogli swobodnie włożyć rękę i usunąć pestki. Z pokrywy usuwamy część miąższu i odkładamy ją na bok. Następnie za pomocą łyżki lub małej łopatki wyciągamy ze środka dyni wszystkie pestki. Możemy je później wyczyścić, wysuszyć i używać jako przekąski. Kolejnym etapem przygotowania lampionu jest usunięcie całego miąższu. Jest to jadalna część, dlatego też warto z niej przygotować domowej roboty przysmaki – sycący krem lub popularne w Stanach Zjednoczonych ciasto dyniowe.
Gdy nasza dynia już jest równomiernie wydrążona, możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowania lampionu. Wzory wycinamy za pomocą ostrego noża lub specjalnej cienkiej piłki. Warto pamiętać, że w miarę usuwania kolejnych fragmentów skóry, powierzchnia dyni staje się coraz mniej stabilna i może pęknąć, dlatego też najpierw wycinamy mniejsze elementy, a te największe zostawiamy na sam koniec. Gdy wzór jest gotowy, do środka wkładamy świeczkę lub lampkę LED, przykrywamy częścią z ogonkiem i… nasza dynia na Halloween jest gotowa. Z powodzeniem możemy ozdobić nią ogród, taras lub balkon!