Czarny ryż nazywany jest również ryżem fioletowym. Jest to odmiana kleistego ryżu, która wyróżnia się ciemną barwą wynikającą z bardzo wysokiej zawartości antocyjanów. Ryż czarny jest dużo bardziej kleisty, aniżeli białe odmiany. Posiada także grubszą łupinę oraz wyraźniejszy orzechowy smak. Jest to zdecydowanie najbardziej zdrowa odmiana ryżu.
Czarny ryż można zestawiać w takich samych potrawach jak ryż biały. Doskonale sprawdzi się w potrawach mięsnych oraz bezmięsnych. Ze względu na orzechowy aromat idealnie komponuje się z owocami morza, a także rybami. Jednak czarny ryż można zostawiać z owocami oraz warzywami na zimno i na ciepło. Doskonale smakuje także sałatka z czarnym ryżem. Jest to również idealny dodatek do obiadu, zupy, ale także drugiego dania. Czarny ryż z warzywami smakuje bardzo subtelnie, wykorzystać go można także jako dodatek do sałatek, risotto, pieczonych batatów, czy suszonych pomidorów. Istnieje zatem wiele sposobów na to jak wykorzystać czarny ryż - przepisy obejmują zarówno dania wytrawne jak również na słodko.
Wiele osób zastanawia się jak gotować czarny ryż. Nie jest to trudne zadanie. Czarny ryż można gotować w dużym garnku lub w tradycyjnych urządzeniach do gotowania ryżu pochodzących z Japonii. Pamiętać należy jednak o tym, przygotowanie czarnego ryżu wymaga znacznie większej ilości czasu, aniżeli zwykłego białego ryżu. Ponadto ryż czarny po ugotowaniu zyskuje fioletowy kolor. Intensywny barwnik może pobrudzić ubrania, blaty oraz naczynia kuchenne. Dlatego zaraz po ugotowaniu należy dokładnie umyć wszystkie naczynia.
Metoda absorpcji – to tradycyjny sposób na gotowanie czarnego ryżu. W takiej sytuacji ryż gotuje się w określonej ilości bulionu lub wody. Należy odmierzyć jedną filiżankę ryżu, a następnie opłukać go co najmniej dwa razy. Następnie do ryżu czarnego dodaje się dwie szklanki bulionu lub wody. Po tym jak woda zacznie wrzeć należy zmniejszyć ogień oraz dodać sól do smaku. Następnie wrzuca się ryż oraz dusi przez około 30 minut. Po ugotowaniu ryż powinien pozostać w wodzie przez co najmniej 15 minut bez mieszania.
Metoda makaronowa – ryż czarny można gotować tak jak makaron. Dzięki czemu uzyskamy nieklejącą się konsystencję. Do dużego garnka należy wlać 6 szklanek wody oraz doprowadzić ją do wrzenia. Następnie ryż gotuje się przez 30 minut, do czasu, aż będzie delikatny oraz nieco gumowaty.
Metoda Pilafa - do wody dodaje się aromaty, takie jak przyprawy, zioła oraz warzywa. Może to być cebula pokrojona w plasterki, ząbek czosnku, a także odrobina soli. W dużym rondelku należy podsmażyć na oleju cebulę oraz czosnek. Następnie dodaje się ryż i miesza. Po kilku minutach wlewa się wodę i gotuje przez około 30 minut, aż ryż będzie miękki. Po tym czasie ryż powinien pozostać pod przykryciem przez co najmniej 10 minut.