Tradycyjne pisanki wielkanocne można zrobić na kilka sposobów. Najprostszym sposobem na zrobienie tradycyjnych pisanek wielkanocnych są tzw. kraszanki. To nic innego jak jajko zabarwione w całości na jeden kolor. Aby je zrobić, wystarczy, że po prostu wrzucisz je do garnka z gotową farbką lub z naturalnym barwnikiem.

BARWNIKI

Barwniki mogą być m.in.: z łupinki białej i czerwonej cebuli, kurkumy, buraka, herbaty lub kawy. Jajka wrzucone do takich barwników nabiorą żółtego, czerwonego, brązowego lub zielonego koloru. Kraszanki można zostawić pomalowane na jednolity kolor albo ozdobić np. naklejkami lub wydrapać igłą rozmaite wzory.

WZORY

Kolejnym sposobem na tradycyjne pisanki jest technika batikowa. Polega ona na malowaniu wzorów za pomocą rozpuszczonego wosku. Najprościej jest wykonać je za pomocą szpilki wbitej w patyczek. Łebek szpilki zanurzasz w roztopionym wosku i rysujesz na jajku dowolne wzory. Następnie trzeba ugotować jajko na twardo na dowolny kolor i zetrzeć wosk – tam, gdzie się znajdował, jajko nie zmieni koloru i dzięki temu powstanie jasny wzór.

WŁASNORĘCZNE ZDOBIENIE

Jeszcze innym sposobem na zrobienie pisanek jest własnoręczne zdobienie. Możesz je wykonać pędzelkami, flamastrami czy nawet kredkami. Możesz wykorzystywać również wszelkiego rodzaju koraliki, brokat, kolorowe pióra, włóczkę – wszystkie chwyty dozwolone! Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonny sposób tworzenia tradycyjnych pisanek, jednak efekty potrafią być oszałamiające!

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty