Chrzan domowy jest zwykle bardziej aromatyczny niż sklepowy, jednak jego przygotowanie może przysporzyć wiele łez. A wszystko przez synigrynę – zawarty w roślinie olejek eteryczny, który podrażnia oczy i śluzówkę nosa. Jak zrobić chrzan tarty, aby nie szczypał w oczy? W pierwszej kolejności należy dokładnie wyszorować korzeń, usuwając plamki, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Aby chrzan nie piekł w oczy należy postępować tak, jak z cebulą. Wystarczy moczyć korzeń w zimnej wodzie przez około godzinę albo włożyć do zamrażalnika. Po tym czasie można przystąpić do tarcia. Jednak należy pamiętać, że starty chrzan szybko ciemnieje, dlatego warto na dno naczynia, do którego będziemy ucierać korzeń, wlać kilka łyżek octu jabłkowego lub soku z cytryny i od razu wymieszać z chrzanem. Tarty na drobnych oczkach wydziela więcej aromatu, jednak można złagodzić jego smak i zapach, przelewając wrzątkiem.
Istnieją 3 najpopularniejsze metody tarcia chrzanu, a różnią się między innymi szybkością wykonania i pożądaną konsystencją. Najczęściej do rozdrabniania chrzanu używamy tarki ręcznej. Niestety ten sposób wyciska najwięcej łez i jest pracochłonny. Jednak tą metodą uzyskamy najdrobniejsze wiórki i puszystą masę. Drugim sposobem jest przeciśnięcie korzenia przez wyciskarkę – szybko, wygodnie i praktycznie bez łez. Możemy uzyskać zbliżoną konsystencję do masy utartej ręcznie. Podczas wyciskania chrzanu tym sposobem w jednym pojemniku otrzymamy wiórki, a w drugim sok – należy je przełożyć razem do miski i dokładnie wymieszać. Niektórzy również rozdrabniają chrzan w blenderze. Jest to zdecydowanie szybka metoda, jednak efekt może nie być zadowalający – zamiast wiórek otrzymamy małe kawałki chrzanu.
Jak zrobić chrzan, aby uzyskać puszystą masę? Najlepiej wykorzystać pierwszą lub drugą metodę. Po starciu korzenia należy przyprawić wiórki sokiem z cytryny, cukrem, solą, a następnie dodać wrzącą wodę – pod jej wpływem starty chrzan napęcznieje i zrobi się puszysty. Proporcje składników są dowolne, jednak warto dodawać je stopniowo i próbować, czy chrzan ma zadowalający smak. Jest to najprostsza receptura na chrzan domowy – ostry i bardzo aromatyczny. Dlaczego warto przygotowywać chrzan? Właściwości zdrowotne tego warzywa są nie do przeceniania – wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze, antywirusowe i wykrztuśne.
Smak chrzanu domowego można złagodzić i stworzyć pyszne kompozycje w zależności od zastosowania. Doskonale smakuje z gęstą śmietaną lub jogurtem naturalnym, a także dobrej jakości majonezem. Te dodatki sprawią, że chrzan będzie kremowy i aksamitny. Aby uzyskać tradycyjną ćwikłę można dodać do chrzanu starte, ugotowane buraki. Inną opcją jest wymieszanie startych buraków konserwowych, chrzanu oraz majonezu – buraczki z chrzanem świetnie sprawdzą się jako sałatka do dania głównego. Warto również przygotować tzw. chrzan kawalerski, czyli z dodatkiem słodkiego jabłka i jogurtu naturalnego. A może krem chrzanowy? Dzięki połączeniu jajka i gęstej śmietany uzyskamy znakomity dodatek do wędlin, pasztetów czy pieczeni na zimno. Przepisów na dania z chrzanem jest mnóstwo! Warto je przygotowywać nie tylko od święta.