Truskawki są niskokaloryczne i zawierają śladowe ilości tłuszczu. Dzięki temu mają niski indeks glikemiczny, który wynosi zaledwie czterdzieści jednostek. Posiadają za to duże pokłady witaminy C, której w 100 gr znajdziemy aż 60 mg. Poza tym truskawki bogate są w potas, wapń, magnez, fosfor, a nawet mangan. Są też cennym źródłem błonnika pokarmowego.
Ze względu na tak cenny skład ważne jest poznanie sposobów, jak przechowywać truskawki, aby zachować naturalne bogactwo odżywcze, które w nich drzemie.
Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności ani dostępu do zaawansowanych technologii kuchennych, aby przedłużyć żywotność i zachować boski smak truskawek. Wystarczy kilka prostych, domowych patentów, aby cieszyć się tymi owocami jak najdłużej, a nawet przez cały rok.
Często zadawanym pytaniem związanym z przechowywaniem owoców jest to, czy należy je myć. Odpowiedź brzmi — i tak i nie. Truskawki myjemy, ale dopiero bezpośrednio przed ich zjedzeniem. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, wówczas przyspieszymy procesy gnicia owoców, pojawi się też pleśń. W przypadku ulokowania czystych owoców w lodówce z kolei spowodujemy ich odmrożenie. Truskawki myjemy, ale też w odpowiednim momencie, przed ich zamrożeniem, ale o tym za chwilę.
Jeżeli już myjemy truskawki, to zróbmy to pod bieżącą, letnią wodą. Na pewno nie należy być nadgorliwym i pod żadnym pozorem nie można truskawkom urządzać kąpieli, nazywanej potocznie moczeniem. Truskawki wchłonęłyby by wówczas wodę niczym gąbka i były wodniste i niesmaczne.
Jeżeli zakładamy, iż zjemy truskawki w ciągu dwóch trzech dni, to powinniśmy je przechowywać w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu. I co ważne — bez odrywania z nich szypułek. Dzięki temu owoce te dłużej będą świeże, a podczas ich mycia, mamy pewność, że do środka nie dostanie się woda.
Przechowywanie truskawek w lodówce jest jak najbardziej celowe, jeśli mamy ich nadmiar, i nie chcemy, aby się szybko zepsuły. Ważne jest jednak, aby przechowywać je na tacy, najlepiej wyłożonej papierowym ręcznikiem. Truskawki ułożone piętrowo, zgniecione, zaczną puszczać soki, i niższa temperatura na niewiele się zda. Oczywiście trzymamy je nieumyte i w szypułkach. Nie wkładamy ich pod żadnym pozorem do foliowej torebki.
Zamrażanie truskawek, to kolejna odpowiedź na pytanie — jak przedłużyć świeżość truskawek, i to maksymalnie długo, w naturalny sposób, bez utraty ich właściwości odżywczych. Dzięki mrożeniu mogą one zachować swoje właściwości nawet do trzech-czterech miesięcy. Istotne jest, aby przed włożeniem ich do foliowej torebki czy pojemnika, zostały one umyte wraz z szypułkami, w zimnej wodzie. Wybieramy owoce bez zadrapań czy wgnieceń, możliwie dojrzałe. Po osuszeniu odrywamy szypułki i mrozimy na tacy, aby do siebie nie przywierały. Dopiero tak zamrożone truskawki możemy przełożyć do pojemnika lub foliowej torebki, aby na dłużej zagościły w krainie lodu.
Przestrzegając tych kilku prostych porad, sprawimy, że truskawki będę w wyśmienitej formie. Jeśli przygotujemy je na surowo albo też poddamy przeróżnym formom obróbki termicznej, możemy mieć pewność, że odrodzą się w postaci przepysznych dżemów, sosów, syropów czy dekoracji ciast. Dzięki nim nasza spiżarnia zyska prawdziwie owocową witalność!