Przepis na domowy smalec z przyprawami nie ma jednej wersji. Tak naprawdę, wszystko zależy tu od naszych preferencji smakowych. Faktem jest, że nie brakuje drobnych porad i sugestii odnośnie do tego, jak powinien smakować idealny, samodzielnie wykonany smalec. Jednak z uwagi na to, że to my będziemy jego głównymi konsumentami, jego smak powinien dopasować się do naszych gustów. Z pewnością w domowym smalczyku nie może zabraknąć soli i pieprzu. Przyprawy te są absolutnym standardem i wpływają na bazowy smak wytopionej słoniny.
Co do zasady, domowy smalec ma mieć łagodny, lekko słony smak. Oczywiście nie może zabraknąć w nim smażonej cebulki, która dodaje lekko ostrzejszy posmak. Jednak warto zauważyć, że sposobów na to, jak doprawić smalec domowy jest wiele. Wszystko zależy od interpretacji przepisu, a także od tego, na jaki tym smalcu mamy aktualnie ochotę!
Jeśli zależy nam na tym, by domowy smalec miał ziołowy, przyjemny aromat, wówczas podczas jego przygotowania możemy doprawić go tymiankiem, oregano lub bazylią. Wykorzystanie zarówno suszonych jak i świeżych ziół znacznie wzbogaci smak smalcu, a także sprawi, że będzie on przyjemnie pachnieć. Nie możemy zdecydować się na jeden rodzaj dodatków? Z powodzeniem możemy zmieszać je ze sobą i dodać to wytapianej słoniny!
Jeśli chcemy osiągnąć klasyczny i tradycyjny smak smalcu, wówczas możemy przyprawy ograniczyć i zdecydować się np. na ziarenka smaku WINIARY. Jest to klasyczna mieszanka przypraw takich jak np. czosnek, suszona marchewka czy papryka, która wzbogaci smak smalcu, jednocześnie w niego zbytnio nie ingerując.
Przepis na domowy smalec z przyprawami zakłada pełną dowolność jego interpretacji. Jeśli jesteśmy miłośnikami pikantnego smaku, wówczas z powodzeniem możemy doprawić smalec suszoną papryczką chilli. Możemy dodatkowo wzbogacić smak - i poniekąd także i kolor - domowego smalcu, dodając do niego wędzoną, mieloną paprykę! Warto jednak zachować umiar, szczególnie jeśli zależy nam tylko na nieco ostrzejszym smaku, a nie pikanterii rodem z indyjskiej kuchni.
Domowy smalec możemy doprawić również czosnkiem. Wystarczy do gotującej się słoniki dorzucić warzywo pokrojone w plasterki i pozwolić, by uwolniło ono swój smak i aromat. Jeśli będzie on niewystarczający, zawsze możemy dodatkowo wykorzystać także czosnek granulowany. Pamiętajmy jednak, że czosnek to warzywo o intensywnym aromacie, co może dać o sobie znać już po zjedzeniu kanapki z domowym smalcem!
Aby jeszcze bardziej urozmaicić nasz domowy smalec, możemy dodać do niego podsmażone kurki oraz cebulę, a na koniec doprawić rozmarynem. 500 g kurek gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku, następnie odcedzamy, studzimy i kroimy grzyby na mniejsze kawałki. Pokrojoną słoninę w kostkę, wrzucamy na patelnię i wytapiamy, następnie dodając poszatkowaną cebulę i grzyby. Na końcu smalec doprawiamy rozmarynem, pieprzem i tymiankiem.
Zastanawiając się jak doprawić domowy smalec nie można także zapomnieć o dodatku w formie surowego jabłka! W tym wypadku możemy zdecydować się zarówno na odmianę kwaśną, ale także i lekko słodką - w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Jabłko znacznie wzbogaci walory smakowe domowego smalcu i sprawi, że stanie się on jeszcze smaczniejszy!