Grenadyna to syrop, który powstaje z połączenia wyciśniętych owoców granatu oraz cukru. W swojej oryginalnej wersji nie powinien zawierać żadnych innych składników (poza niewielkim dodatkiem soku z cytryny). Niestety szukając grenadyny na sklepowych półkach, możesz natknąć się na mieszanki z porzeczkami czy truskawkami, ponieważ ich produkcji jest znacznie tańsza. Z tego względu warto przygotować ten przysmak własnoręcznie.
Sama grenadyna ma bardzo ciekawą historię. Choć powstała w XIX wieku, to stała się popularna dopiero kilkadziesiąt lat później. Najpierw stosowano ją jako produkt leczniczy i można było kupić tylko w aptekach. Dopiero później zaczęto dodawać ją do różnorodnych dań i napojów.
Niewykluczone, że choć nie zdajesz sobie z tego sprawy, to już nie raz na Twoim talerzu lub w Twoim napoju pojawiła się grenadyna. Owoc granatu połączony z cukrem bardzo często podawany jest, np. w restauracjach. W jaki sposób? To właśnie za jego pomocą można zrobić kolorowe napoje, które będą wyglądać wyjątkowo efektownie. Grenadyna bowiem ma stosunkowo duży ciężar, dlatego opada na dno naczynia. Co więcej, w niektórych krajach dodaje się ją także do herbaty, co dla mieszkańców południa Europy jest tak samo naturalne, jak dodatek cytryny dla Polaków.
Grenadyna doskonale sprawdza się także w przypadku dań wytrawnych. Świetnie smakuje przede wszystkim w połączeniu z wieprzowiną. Polewa się nią także sery i podaje jako dressing do sałatek. Stanowi doskonałą alternatywę dla żurawiny, a dzięki lekko słodkiemu i jednocześnie cierpkiemu smakowi, doskonale komponuje się z dobrze przyprawionymi potrawami.
Przygotowanie grenadyny jest bardzo proste, dlatego wykonaj ją we własnej kuchni, jeśli tylko masz taką możliwość. Będziesz potrzebować:
Z takich proporcji przygotujesz grenadynę na kilkanaście średniej wielkości napojów lub kilka porcji dań wytrawnych.
Przygotowanie grenadyny zajmie Ci około 15 minut. Przelej sok z granatów do niewielkiego rondelka i dodaj do niego cukier. Całość doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień. Gotuj przez około 10 minut do uzyskania gęstej konsystencji, mieszając od czasu do czasu, aby uniknąć przypalenia. Następnie zdejmij z ognia i zostaw do ostudzenia. Kiedy grenadyna będzie zimna, dodaj do niej sok z cytryny i całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany strop przełóż do szklanej butelki. Przechowuj w lodówce. Pomimo tego, że nie zawiera konserwantów, możesz z niego korzystać tak długo, jak ze sklepowych soków, czyli nawet przez kilkanaście dni.
Choć grenadyna jest dobrze znana wśród światowej sławy kucharzy czy restauratorów, to wciąż nie jest zbyt popularna wśród Polaków. I to nawet pomimo tego, że znaczna część z nich miała już ją w swoich ustach. Masz więc doskonałą okazję, aby zachwycić tym przysmakiem swoich gości. Przygotuj dla nich danie z nutą granatu lub przyrządź kolorowy napój, który już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Zaskocz ich niebanalnym smakiem!