Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Jednym z akcesoriów, bez którego coraz trudniej nam się obyć w kuchni jest folia aluminiowa. Która strona do pieczenia mięsa, a która do przechowywania potraw? To najczęściej zadawane pytania związane z używaniem folii. Dziś przedstawimy jej najważniejsze kuchenne zastosowania. I rozstrzygniemy, która strona folii aluminiowej trzyma ciepło.

Zastosowanie folii aluminiowej w kuchni

Folia aluminiowa ma w naszych kuchniach wszechstronne zastosowanie. Bez niej trudno byłoby przygotować niektóre potrawy z grilla lub z piekarnika. Filet z kurczaka z grilla w folii pozostaje dzięki niej soczysty i miękki – w przeciwnym razie mięso mogłoby zbyt mocno wyschnąć.

Inny przykład stanowi kaszanka na grilla. Bez folii jej porządne zgrillowanie byłoby praktycznie niemożliwe, ponieważ struktura kaszanki rozpada się pod wpływem temperatury, więc mięso szybko wylądowałoby pod rusztem. Filet z tilapii i wielu innych popularnych ryb również okaże się nieudany bez udziału folii – mięso stanie się zbyt suche, a filet rozpadnie się na grillu lub w piekarniku.

Z kolei wegetariański klasyk, czyli grillowany camembert stopi się na ruszcie, więc tylko folia pozwala na jego odpowiednie przygotowanie. Także w przechowywaniu żywności folia aluminiowa odgrywa ogromną rolę. Dzięki niej potrawy zachowują swoją świeżość i naturalny zapach.

Folia aluminiowa: która strona do pieczenia ryb i mięsa?

Odpowiedź na pytanie, która strona folii aluminiowej służy do pieczenia, jest bardzo prosta. Wystarczy dobrze przyjrzeć się folii, aby zauważyć, że jej strony różnią się od siebie. Jedna z nich jest błyszcząca i ma metaliczny połysk, podczas gdy druga ma zupełnie matową powierzchnię. Przygotowując mięso, rybę i inne potrawy na grillu lub w piekarniku, należy zawinąć je w taki sposób, aby danie stykało się ze stroną błyszczącą. Ta część folii aluminiowej odpowiedzialna jest bowiem za zachowanie ciepła, dzięki czemu potrawy pieką się równomiernie i efektywnie.

Która strona folii aluminiowej służy do przechowywania żywności?

Jeśli chcemy przy pomocy folii aluminiowej przechowywać żywność, potrawy powinny stykać się ze stroną matową. Ogranicza to możliwość nagrzewania się żywności, ponieważ ta strona folii nie przepuszcza ciepła. Dania zachowują więc świeżość na dłużej. Warto zaznaczyć, że folia aluminiowa nie przepuszcza również wody, powietrza i światła, co powoduje, że potrawy nie przejmują zapachów i wilgoci z zewnątrz, dlatego folii możemy używać także wtedy, gdy chowamy dania do lodówki.

Jak nie używać folii aluminiowej? Dwa istotne przykłady

W niektórych przypadkach nie możemy jednak używać folii aluminiowej. Po pierwsze, nie nadaje się ona do umieszczania wewnątrz mikrofalówki, podobnie jak metalowe naczynia. Danie i tak się nie podgrzeje, za to metal negatywnie wpływa na pracę lampy mikrofalowej. Po drugie, folii aluminiowej nie wolno łączyć z metalowymi naczyniami, na przykład miską. Dochodzi wówczas do reakcji chemicznej, która uwalnia związki przyczyniające się do powstawania metalicznego smaku w przechowywanych daniach, przez co tracą one swoje walory.

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty