Kuchnia azjatycka słynie z pysznych, egzotycznych potraw zawierających mnóstwo świeżych warzyw, owoców i ziół oraz charakterystycznych dla konkretnych rejonów przypraw. Bardzo ważnym składnikiem potraw wietnamskich, tajskich i chińskich jest papier ryżowy wyrabiany z masy powstałej z ziarenek ryżu. Sprzedawany jest on w formie cieniutkich okrągłych plastrów, nadających się do spożycia po lekkim nawilżeniu wodą, pod wpływem której stają się elastyczne. W taki papier ryżowy można zwinąć dosłownie wszystko, a po pocięciu na paseczki może służyć jako makaron do azjatyckich zup i sosów.
Spring rollsy to ruloniki z surowego papieru ryżowego, napełnione farszem nie wymagającym obróbki termicznej. Do środka można dawać pokrojone w słupki świeże warzywa (rzodkiewka, marchew, sałaty, ogórek, papryka, zioła), pieczone i ostudzone mięso, plasterki wędliny, tofu, ser żółty, gotowany makaron nitki, wędzony na zimno łosoś i wiele innych. Przygotowanie tej wyśmienitej przekąski jest niezwykle proste: wystarczy na płaski talerz nalać nieco letniej wody i zamoczyć na kilka sekund pierwszy arkusz papieru ryżowego. Gdy tylko nabierze elastyczności na środek układamy wybrane składniki, dodajemy odrobinę sosu (np. czosnkowego, chili, orzechowego) i delikatnie zawijamy w zgrabne rulony. Namoczony papier ryżowy jest lepki i sprężysty, dlatego nie ma obawy, że ciasno zwinięte spring rollsy będą się rozpadać.
Sajgonki powstają niemal w ten sam sposób co lekkie spring rollsy – tak samo w namoczony papier ryżowy zawija się wybrane składniki, dające się smażyć na głębokim tłuszczu (mielone mięso, gotowany makaron, pokrojone w słupki warzywa). Gotowe sajgonki mają postać niewielkich krokietów, wypełnionych nadzieniem mięsnym, warzywnym lub krewetkowym. Podawane są zawsze z dodatkiem sosów lub różnorodnych dipów. Sajgonki usmażone na złocisty kolor są niezwykle chrupiące i doskonale smakują zarówno na gorąco, jak i po ostudzeniu.